Podróż w czasie i spotkanie z gadami – Havranok

Podczas deszczowego dnia zupełnie niechcący zdobyliśmy grodzisko. Mieliśmy tylko zwiedzić skansen. Skansen ten okazał się być rozrzucony po całkiem sporej i stromej górce. To ostatnie nie byłoby zbytnim problemem, gdyby nie duża ilość błota… warto jednak było zaliczyć parę poślizgów, by zobaczyć Havranok.

Zwiedzenie stało na początku pod znakiem zapytania. Pogoda tego dnia była bardzo niepewna, co chwila padał deszcz, który solidnie lunął, gdy dojechaliśmy pod Havranok. A ja się przeliczyłam, mając nadzieję, że skansen jest mały i łatwo dostępny przy niepewnej pogodzie – od drogi trzeba bowiem do niego kawałek dojść, a do tego Havranok ma sporą powierzchnię.

Niebiosa jednak się nad nami zlitowały i przestało padać, a my ruszyliśmy przez mokrą trawę w poszukiwaniu śladów Celtów, o których wizycie w IV-I w. p.n.e. przypomina skansen, będący rekonstrukcją w miejscu jednych z najważniejszych wykopalisk archeologicznych Słowacji.

Dla Starszej M. grodzisko “z przeszłości” było bardzo dużą atrakcją, nas bardziej interesowały mniej spektakularne autentyczne pozostałości oraz malowniczy widok na Liptovską Marę.

I byłoby wszystko super, gdyby nie to, że na samym szczycie, tuż obok wąziutkiej ścieżki wygrzewały się w po- i przed- deszczowym słońcu żmije. W ilości dużej (chyba pod głazem było gniazdo). Mijanie ich z małym dzieckiem do najprzyjemniejszych nie należało… Jeśli kiedyś tam zawędrujecie – uważajcie.

DSC_0672

Resztki średniowiecznego kościółka nad Liptovską Marą – oryginalnie nie stał nad jeziorem, które powstało znacznie później.

DSC_0674

Mokra zapora i góry w deszczu

DSC_0678

W stronę grodziska

DSC_0679

DSC_0680

DSC_0684

DSC_0698

DSC_0703

DSC_0710

Rekonstrukcja, ale malownicza

DSC_0716

brrrr

DSC_0720

Błotozjazd

One thought on “Podróż w czasie i spotkanie z gadami – Havranok

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s