W poszukiwaniu śladów jeleni… Mazowiecki Park Krajobrazowy

Pierwszy śnieg na Mazowszu – i to w towarzystwie pięknego dnia. Takiej okazji nie można przegapić! Wybraliśmy się więc na spacer po Mazowieckim Parku Krajobrazowym – zrobiliśmy niedużą pętlę wokół miejscowości Zabieżki.

Mazowiecki PK to miejsce, w które chętnie wracamy – ma dość urozmaiconą rzeźbę terenu jak na Mazowsze, a polodowcowe wydmy i ozy są porośnięte przez piękne lasy. Nie zawiódł nas i tym razem, oferując piękne i dalekie od monotonii widoki.

Sam początek trasy (od kościoła w Zabieżkach do niebieskiego szlaku) nie był zbyt łatwy – szliśmy gruntówką, którą porozjeżdżały traktory, potem zalał deszcz, a następnie wszystko przymarzło. Właśnie – przymarzło, a nie zamarzło. Było więc na zmianę ślisko, grząsko i kałużasto, co dla nas nie stanowiło większego problemu, dla małych nóżek M. – jednak tak, ale dzielnie dała radę.

DSC_2968

DSC_2975

DSC_2980

Później, gdy skręciliśmy w szlak, błotko ustąpiło miejsca świeżemu śniegowi, przez który M. brnęła bardzo dzielnie, wyszukując śladów zwierzątek (udało nam się dostrzec łapki lisa i zajęcy, kopytka saren oraz liczne niezidentyfikowane ptasie pazurki). M. uporczywie chciała zobaczyć ślady jeleni i wreszcie stwierdziła, że je widzi, pokazując na… nasze. Hmmm….

DSC_2992

Kanałek

DSC_2994

Razem łatwiej – na szlaku i w życiu…

DSC_3000

Przenoski też się zdarzały

DSC_3009

Czyje to ślady?

DSC_3006

“Ślady jeleni!” Hmmm….

Niespodzianką na trasie okazała się leśna szkółka, przez którą prowadził szlak. Ponieważ nie było żadnej informacji, a szlak za płotem widniał wyraźnie, postanowiliśmy ją sforsować (nie depcząc, oczywiście – była droga). Misja zakończona sukcesem!

DSC_3013

DSC_3008

My się zimy nie boimy!

Potem jeszcze był etap głupawki i trening przed drabinkami…

DSC_3028

… aż wreszcie M. padła w Tulę i poszła spać. A my dodreptaliśmy do końca trasy…

DSC_3032

DSC_3036

Trasa:

Zabieżki (parking pod kościołem) – droga w kier. Geniowej Łąki – szlak niebieski – szkółka – Kąciki – czerwony rowerowy – Krzyż Leśników – szlak zielony – Zabieżki

7,9 km

Ocieplane spodnie i kurtka – TUP TUP

Advertisement

4 thoughts on “W poszukiwaniu śladów jeleni… Mazowiecki Park Krajobrazowy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s