Książki bardzo na czasie

Była sobie mała dziewczynka, która kochała pieski. Żyła sobie beztrosko i spokojnie, dopóki w jej życie nie wkroczyły zmiany związane z pojawieniem się nowego członka rodziny… Problem ten, z którym obecnie zmaga się moja starsza Córka, dzieli z nią wiele dzieci, a nowa książka z serii Przyjaciele Holly Webb wydanej przez Znak Emotikon, pozwala pomóc uporządkować i oswoić emocje. Dla nas lektura bardzo na czasie.
Bohaterka Czekoladowego pieska, Amy, musi poradzić sobie z prawdziwą rewolucją w życiu. Dotąd było ono perfekcyjnie ułożone, a dom – podzielony między nią a jej młodszą siostrę Larę. Tymczasem wraz z narodzinami Dzidziusia jej świat przewraca się do góry nogami. Traci swój azyl w postaci pokoju, który odtąd musi dzielić z siostrą (kochaną, ale niełatwą na co dzień), a w dodatku – nieraz musi zastąpić zajętych innymi problemami rodziców. W sprostaniu temu zadaniu pomaga jej ukochany pies Czok. Drogę Amy do oswojenia nowej sytuacji, niełatwą, pełną chwil kryzysu i zwątpienia, ale też radości drobnych sukcesów, mały Czytelnik będzie śledził z zapartym tchem, bo jest opisana w sposób przystępny i zajmujący, a przede wszystkim – prawdziwy. Przedstawione w książce emocje dziewczynek, zarówno te pozytywne, jak i negatywne, są bowiem z życia wzięte i młody Czytelnik nie raz, nie dwa ich doświadczył. Nie znajdziemy tu wydumanych sytuacji, a na przykład – spór o powieszony w oknie kiczowaty witrażyk czy też rozpacz z powodu odwołanego przyjęcia urodzinowego. Opowieść o rodzącej się coraz silniejszej więzi między siostrami wzrusza nie tylko dziecko (do mnie szczególnie przemówiła scena, kiedy dziewięcioletnia Amy – bez jakiegokolwiek doświadczenia w kuchni – podejmuje próbę upieczenia tortu w kształcie syreny dla Lary, aby choć trochę zrekompensować jej „zepsute przez Dzidziusia” urodziny).
Z serii Przyjaciele Holly Webb wydanej przez Znak Emotikon zaczytujemy się jeszcze dwiema: Szukając misia oraz Kotek Pingwin. I te książeczki poruszają kwestie niezwykle istotne dla małego Czytelnika, a w rozwiązaniu dziecięcych problemów małym bohaterom pomagają zwierzęcy przyjaciele. Dla mnie podkreślenie znaczenia przyjaźni dziecka i zwierzęcia stanowi dodatkowy ogromny atut serii. Wszak psa czy kota nie zastąpi żadna elektroniczna zabawka…
Kotek Pingwin również stanowi opowieść o zmianie, tym razem – innego typu. Bohater książki, Alfie, przez kilka lat korzysta z kryjówki w zdziczałym ogrodzie chorej sąsiadki; trudno mu więc zaakceptować fakt, że kiedy do babci sprowadza się wnuczka, Grace, wraz z mamą, musi nauczyć się dzielić: najpierw ogrodem, a później także – ukochanym kotem Pingwinem. Książka w piękny sposób opowiada o tym, co niełatwe i co wydawałoby się nam dziwne, a jednak z dziecięcego punktu widzenia niezwykle prawdziwe, na przykład dziewczynka przez moment bardziej cierpi z powodu zaginięcia kota, do którego zdążyła się przywiązać, niż choroby babci, której tak naprawdę nie zdążyła dobrze poznać. Jest to jednocześnie opowieść o rodzącej się przyjaźni – tak ważnej w dzisiejszym, mało sprzyjającym głębszym międzyludzkim relacjom, świecie.
Szukając misia to książka o prawie do bycia „innym” oraz o mocy wyobraźni. Jej bohater, Ben, cierpi z powodu braku akceptacji przez kolegów: nie umie bowiem grać w piłkę. Ten nie najistotniejszy z punktu widzenia dorosłych problem staje się przyczyną małej tragedii chłopca – traci on bowiem z tego powodu przyjaciela. Dopiero „odkrycie” przez siostrę w ogródku misia o złotym futerku pozwala chłopcu docenić własną wartość i talent.
„Wśród liści coś mignęło, coś zaszurało, zatrzeszczało. Szklarnia lekko zadrżała, a spomiędzy liści spojrzało na Bena ciemne, błyszczące oko. Dostrzegł jeszcze skrawek złoto-brązowego futra i coś dużego oddaliło się pospiesznie, by skryć się między drzewami. Ben patrzył za nim, nie mogąc oderwać oczu”. Nie widzisz niedźwiedzia w ogrodzie? Nie martw się, Twoje Dziecko z pewnością go dostrzeże – a pomoże mu w tym seria niezwykłych opowieści, dalekich od świata komputerowych gier, za to bliskich naturze…
Wszystkie książki z serii Przyjaciele Holly Webb poruszają kwestie emocji, relacji z kolegami, dorosłymi oraz rodziną i problemów dziecięcego świata; problemów, które dorośli, zajęci Wielce Ważnymi Sprawami, często bagatelizują. Wspólna lektura z dzieckiem pozwoli spojrzeć na nie oczami dziecka i przekonać się, że tak naprawdę są one bardzo istotne i nie wolno o nich zapominać. Mnie lektura tych książek razem z córką pozwoliła na chwilę wrócić w świat dzieciństwa. Seria Przyjaciele Holly Webb w piękny sposób uczy dziecko oswajania emocji, a dorosłych – empatii. Z pewnością sięgniemy po nią jeszcze niejeden raz.

Webb_Czekoladowy piesek_3D_500pcx

piesek

Holly Webb, Czekoladowy piesek
wyd. Znak Emotikon, 2014

Webb_Kotek pingwin_3D_500pcxHolly Webb, Kotek Pingwin
wyd. Znak Emotikon, 2014

Webb_Szukajac misia_3D_500pcx

Holly Webb, Szukając misia
wyd. Znak Emotikon, 2014

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s