Czarodziejskie podróże lalki i kota

Jak byłam mała, to – pod wpływem „Dziadka do orzechów” – wyobrażałam sobie często, jak zabawki w moim pokoju ożywają, gdy ja zamykam oczy. Próbowałam je też podglądać, ale bez skutku.  A tymczasem…

„Oto miś z szarego pluszu
W aksamitnym kapeluszu
Wali w bęben. W takt muzyki
Ołowiane żołnierzyki
Po pokoju maszerują
(…) Dwa pajace tekturowe
Już do tańca są gotowe
I na sznurkach podskakują,
I do taktu przytupują.
Hulajnoga z własnej chęci
Kółeczkami swymi kręci”

Wstęp do czarodziejskiego świata ożywionych zabawek daje też przepiękna książeczka Jana Brzechwy Panieneczka z pudełeczka – pamiętam ją jeszcze z mojego dzieciństwa, a w tym roku wznowiło ją wydawnictwo MUZA.  A dzieje się w niej wiele, oj, dzieje! Znudzona lalka namówiona przez czarnego kota zeskakuje z kanapy i rusza w wędrówkę…  dokąd? Przeczytajcie sami, bo żadne streszczenie tego nie odda.

 

Żartobliwa i pełna ciepła książeczka o przygodach ożywionej lalki oraz czarnego kota przyciąga uwagę nie tylko dziecka, lecz także dorosłego, a piękny bogaty język opowieści wciąga czytelnika w swój świat na dłuższy czas – trzeba przeczytać od deski do deski. Choć bajeczka jest dość długa jak na stopień koncentracji niespełna trzylatki – M. nie chciała się od niej oderwać i słuchała z uwagą aż do samego końca. Pomogły w tym także przepiękne ilustracje, sprawiające, że podróż w świat lektury pochłonęła dziecko bez reszty.

Świat lalek, pluszowych misiów, ogrodowych kwiatów oraz podróży przez krainę marzeń bogatą w domki z czekolady i dziwne, ale przyjacielskie stwory – to coś, co się nie starzeje i niezmiennie fascynuje dzieci niezależnie od czasu, w którym one żyją. Książeczka pełna jest uśmiechu i pozytywnych wartości, a to w codziennym świecie niewolnym od smutku i przemocy jest niezwykle potrzebne.  Opowiada o mocy przyjaźni – jednej z największych wartości w życiu i małego, i dużego Człowieka, bez której świat byłby naprawdę smutny.

Autora Panieneczki z pudełeczka nie trzeba osobno przedstawiać. Jan Brzechwa był i przez wiele pokoleń będzie jednym z najpopularniejszych twórców literatury dla najmłodszych. Podobał się Wam Leń? No to proszę się nie lenić i czytać, czytać, czytać!

Jan Brzechwa
Panieneczka z pudełeczka
Wydawnictwo MUZA SA, 2013

DSC_2826

DSC_2838

DSC_2840

DSC_2839

4 thoughts on “Czarodziejskie podróże lalki i kota

  1. Pingback: Przy melodiach karnawału dookoła świata – Dziecko na warsztat: muzyka | W podróży przez życie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s