Jest takie miejsce…

Pięknie ma ten, o kim pamięć trwa wśród tego, co ukochał…

Jest takie wyjątkowe miejsce, u stóp Rysów, gdzie właśnie tak jest – to cmentarz ludzi gór pod Osterwą (na wysokości 1523 m n.p.m.). Ma on charakter symboliczny (nie są tu pochowane ciała) i międzynarodowy: upamiętnia tych, których życie zakończyło się w górach, przede wszystkim Tatrach, ale nie tylko. Powstał w latach 1936-1940 z inicjatywy czeskiego taternika i malarza Otokara Štáfla: na początku zgromadzono tu niegdyś rozproszone tablice upamiętniające ludzi, którzy zginęli w różnych miejscach Tatr. Później – dobudowano kapliczkę oraz umieszczono malowane krzyże projektu rzeźbiarz ze wsi Detva – Jozefa Fekiača-Šumniego. Mottem cmentarza są słowa Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu (Umarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze) – chwila zadumy i refleksji nie ominie nikogo z miłośników gór, który tam dotrze. Sprzyja temu przepiękne tatrzańskie otoczenie i widok samego cmentarza, robiący przejmujące wrażenie.

Ponoć na chwilę obecną na cmentarzu znajduje się 300 tablic, upamiętniających 400 osób. Odnajdziemy tu znane nazwiska, np. Klimka Bahledy, Jerzego Kukuczki czy Wandy Rutkiewicz, lecz także te, które laikom niewiele mówią, jednak zapisały się piękną kartą w historii gór. Od końca lat 60. XX w. cmentarzem opiekuje się słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) – i to on decyduje o umieszczaniu nowych tablic pamiątkowych.

Dotrzeć tu można żółtym szlakiem od schroniska nad Popradzkim Stawem.

Symbolicznych cmentarzy tego typu jest oczywiście znacznie więcej, choćby w samych Tatrach, np. Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich w Dolinie Żarskiej czy Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Niskich pod Ostredokiem, każdy jest przejmujący, jednak ten pod Osterwą robi jedyne w swoim rodzaju wrażenie…

IMG_0265

IMG_0267

IMG_0269

IMG_0271

IMG_0275

IMG_0286

IMG_0278

IMG_0282

IMG_0280

IMG_0277

IMG_0283

One thought on “Jest takie miejsce…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s