Jak wybrać dziecku (0-3 lata) kombinezon na zimę?

Jeśli planujemy z maluchem w wieku 0-3 lata chodzić na dłuższe zimowe spacery, ciepły i wygodny kombinezon staje się koniecznością – żadna kurtka go nie zastąpi.

Jak więc dobrze wybrać?

Dla najmniejszego, niechodzącego maluszka polecamy z naszego doświadczenia kombinezony jednoczęściowe – nic się nie zwija, nie uwiera podczas drzemki; z takiego także łatwiej “rozpakować” w razie niespodziewanej i szybkiej konieczności przewinięcia (tej – jak tylko możemy – unikajmy na mrozie, łatwo o przeziębienie). Nam bardzo odpowiadały te kombinezony, które miały “stópki” (nie trzeba wtedy martwić się o buty, niechodzącemu maluchowi zbędne, a ciepło “nie ucieka”)- i to “stópki” niewydzielone osobno (gdyż te wydzielone bardzo często spadają z nóżek).

Dla starszego dziecka wygodniejszy staje się kombinezon dwuczęściowy, składający się z kurtki i ocieplanych spodni.

Jaki powinien być idealny kombinezon?

1) przede wszystkim – wygodny: nie może krępować ruchów (kupując, pamiętajmy, że dziecko na spacerze będzie mieć na spacerze na sobie więcej warstw niż podczas mierzenia w sklepie), musi mieć trochę luzu, żeby dziecko poruszało się swobodnie i nic go nie uwierało. Wszystkie klamry, suwaki i zapięcia powinny być w miarę łatwe w obsłudze, aby w razie potrzeby “siusiu” “wypakować” i zapakować dziecko szybko, by nie zmarzło. Jeśli jednak nasza pociecha ma skłonność do samodzielnego nadmiernego rozpinania się z przekory – trzeba zadbać, aby ubranie zbytnio tego nie ułatwiało.

2) ciepły – co wydaje się oczywiste, jednak nie dla wszystkich producentów “zimowych” ubrań takie jest; kupując kombinezon, koniecznie sprawdźmy, czy wystarczy na polskie mrozy… czy  też został zaprojektowany na zimę w stylu angielskim.

3) pokryty warstwą nieprzemakalną: dzieci często wywracają się i tarzają w śniegu, a nawet jeśli tego nie robią – to zwyczajnie podczas marszu śnieg sięga im wyżej niż nam.

4) “oddychający” – mimo ciepła i warstwy nieprzemakalnej kombinezon na zimę to nie rybacki sztormiak, musi “oddychać”, a dziecko nie może w nim się zapocić.

5) lekki, jeśli chodzi o wagę – dorosły nie ma problemu z nieco cięższą kurtką, maluchowi będzie jednak ona ciążyć i utrudniać poruszanie się.

6) połączenie kurtki i spodni powinno chronić plecy dziecka przed wiatrem i zimnem, nawet jak dziecko będzie pochylone etc. (stąd znacznie lepsze są ocieplane spodnie z szelkami i “pleckami” niż bez; te drugie są też z tego powodu znacznie rzadziej produkowane).

7) spodnie powinny mieć gumki przy nogawkach, umożliwiające zaczepienie o stopę czy but, żeby się nogawka nie podwijała, a śnieg do buta nie wpadał; sama nogawka powinna być dwudzielna (jak w spodniach narciarskich), żeby zabezpieczyć but przed wpadaniem śniegu.

8) jeśli planujemy nosić dziecko w nosidełku lub chuście – uwzględnijmy to przy wyborze długości spodni: nogawki powinny być w takiej sytuacji nieco dłuższe, gdyż jak dziecko siedzi w nosidle lub chuście, długość nogawek się skraca i te dobre “na styk” do chodzenia okazują się za krótkie. Jest to ważne, bo podczas “dziecionoszenia” zimą wystające fragmenty rąk i nóg najszybciej marzną.

DSC_2143

Chodzący maluch często nawiązuje bardzo bliski kontakt ze śniegiem

DSC_2124

Przy wyborze kombinezonu do nosidełka pamiętajmy o odpowiedniej długości nogawek

5

Kombinezon musi być lekki i wygodny, a zarazem – ciepły.

5 thoughts on “Jak wybrać dziecku (0-3 lata) kombinezon na zimę?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s