Włóczykij, czyli coś o nas… Bajkowy projekt blogowy: Europa

wloczykij

Muminków chyba nie trzeba przedstawiać.

Ukochana seria książek mojego dzieciństwa autorstwa fińskiej (ale – co ciekawe – szwedzkojęzycznej) pisarki Tove Jansson podbiła serce nie tylko moje, lecz także Małgosi. Chyba nie muszę mówić, która postać stała się – od najwcześniejszych lat – najukochańszą? Oczywiście – Włóczykij*… Najlepszy przyjaciel Muminka, postać ekscentryczna, ale przyjacielska; ponad zgiełk tłumów ceniąca wędrówkę. Bogata wnętrzem i doświadczeniami, a nie majątkiem.

Nasze alter ego.

Bo bajki nie tylko leczą, nie tylko tłumaczą świat i udzielają wskazówek, jak żyć. Także opowiadają o nas samych. I o tym dzisiejszy odcinek Bajkowego projektu blogowego.

 

Myśl o Włóczykiju towarzyszyła nam przez całą majówkę, a później stworzyliśmy specyficzną mapę naszych wspólnych włóczęg – mapę, w której znacznie ważniejsze niż oddanie odległości i wysokości było zaangażowanie i włożone w wędrówkę oraz tworzenie mapy uczucie. Na kserokopie mapy nanieśliśmy nasze trasy i komentarze do nich. Dla Małgosi wrażenie niezapomniane. Na pewno to nie jest ostatnia mapa tego typu, którą tworzymy…

DSC_8047

DSC_8048

DSC_8049

DSC_8050

DSC_8051

DSC_8052

DSC_8053

DSC_8054

DSC_8057

DSC_8058

DSC_8060

* co ciekawe, w oryginale Włóczykij nazywa się inaczej. Za Wikipedią:

“Słowo Snusmumriken pochodzi od szwedzkiego snusmumrik, co oznacza stary człowiek, który mówi niedbale i można to dosłownie tłumaczyć jako stary gawędziarz, stary nudziarz, lub niechlujny, stary człowiek”

A co w ramach projektu wymyślili inni? Zajrzyj!

logo11

 

13 thoughts on “Włóczykij, czyli coś o nas… Bajkowy projekt blogowy: Europa

  1. U nas też Skandynawia ;), ale inna część. I myślimy, żeby po Londynie właśnie wybrać się do Skandynawii w poszukiwaniu bajek, bo przecież to kraina bardzo w popularne bajki bogata 🙂

  2. Pingback: Mały turysta – Dziecko na warsztat: finał | W podróży przez życie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s