Jezioro wielu emocji

– M. jest za mała na rejs łódką po Jeziorze Szkoderskim…

–  ale przecież je trzeba zobaczyć!

– No to je objedziemy… Jest tu taka fajna kręta droga od południa…

Co pomyśleliśmy, to i zrealizowaliśmy, choć nie w całości – malownicza droga nad Jeziorem Szkoderskim od granicy z Albanią do Virpazaru okazała się bowiem bardzo wymagająca i nie dało się po niej jechać szybko: wąska, kręta, na dużej wysokości, z barierką występującą jedynie miejscami. Droga prowadzi górą, wśród skalistych zboczy, jak się zjedzie na dół, można natomiast zaobserwować prawdziwą tropikalną dżunglę z niesamowicie bujną, gęstą, intensywnie atakującą oczy zielenią, nos zapachem kwiatów, a uszy śpiewem ptaków.

Widoki zapierają dech w piersiach, więc gorąco polecamy tę drogę wszelkim miłośnikom pięknych pejzaży i … emocji. Nam ciśnienie dodatkowo podniósł fakt, że skręcając nad Jezioro Szkoderskie, zobaczyliśmy wysoko w górach mały pożar. Stwierdziliśmy, że niefajnie, ale na szczęście daleko od nas. Później jednak droga pięła się coraz wyżej, a pożar okazywał się coraz większy… i coraz bliżej nas. Na szczęście cało i zdrowo przejechaliśmy – dowiedzieliśmy się potem, że to jeden z większych pożarów tamtego lata. Pożary to duży problem i niebezpieczeństwo w górach Czarnogóry (podobnie jest zresztą w większości państw bałkańskich). Jest tam latem bardzo sucho i byle iskra może spowodować tragedię, a niestety, nikt tu nie ma w zwyczaju gasić pożarów, dopóki nie podchodzą bezpośrednio pod ludzkie osiedla.

DSC_6777

Wyglądało niezbyt poważnie…

DSC_6793

… ale później się okazało czymś takim

DSC_6787

Rzut oka na Albanię

DSC_6789

Pierwsze widoki na jezioro

DSC_6803

Dżungla

DSC_6804

DSC_6805

DSC_6817

DSC_6820

Nasza droga

DSC_6824

Zjazd nad jezioro

DSC_6831

Nad wodą

DSC_6859

Bardziej zielone oblicze Jeziora Szkoderskiego

kilka faktów o Jeziorze Szkoderskim

Jezioro Szkoderskie (pochodzenia krasowego) to największe jezioro na Bałkanach (powierzchnia jest zmienna, w zależności od pory roku, waha się od 360 do 550 km²). Jego 2/3 leżą w granicach Czarnogóry (sporą część tego terenu stanowi park narodowy), 1/3 – Albanii. Na wyspach na jeziorze są liczne zabytkowe monastery i twierdze, spora część – w postaci ruin (dotarcie do nich jest dosyć czasochłonne, zjazdy nad jezioro są dość uciążliwe, podobnie jak szukanie obiektów w terenie. Najlepiej je widać – podczas rejsu łódką). Na Jeziorem Szkoderskim mieszka wiele ptaków, jest to też jedno z nielicznych miejsc występowania w Europie pelikana.

6 thoughts on “Jezioro wielu emocji

  1. rzeczywiście ten pożar nie wyglądał zbyt przyjemnie :/ niestety na Bałkanach, głównie w Chorwacji czy Czarnogóze w lecie pojawiają się suche burze (głównie nad morzem) i jak walą pioruny, to często wywołują pożary. Brrr nic fajnego.

      • papierosy plus walające się wszędzie śmieci (w tym szklane butelki) i pożar gotowy.
        A co do drogi, to jedna z ładniejszych na Bałkanach, choć chyba przebija ją jedna albańska trasa, ale o tym będę pisać dopiero za chwil parę 🙂 ranking bałkańskich dróg też muszę kiedyś na bloga zrobić!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s