No to złotko, skocz w błotko! Na Długi Goraj

Być na Roztoczu i nie zdobyć jego najwyższego polskiego wzniesienia – toż to byłby wstyd! A zatem “punktem honoru” było zdobycie Długiego Goraja (391,5 m n.p.m.). Ponieważ nie byliśmy w stanie zaplanować dużej pętli – wymyśliliśmy pętelkę, z Huty Lubyckiej.

Wycieczka, a raczej spacer, upłynęła pod znakiem kontrastów: najpierw wpakowaliśmy się w idącą szlakiem drogę zrywkową i było – delikatnie mówiąc – błotniście. Na szczęście M. była zmęczona, więc nie upierała się przy skokach pomiędzy kałużami, wskoczyła w Tulę i przysnęła. Później, jak opuściliśmy teren ścinki, weszliśmy na naprawdę piękne drogi leśne (ach, jak lubię zapach jesiennego lasu!), a następnie – wąską prawie górską ścieżkę wiodącą tuż pod wierzchołkiem Długiego Goraja. Zbocza tego wzniesienia są naprawdę malownicze, zwłaszcza w słoneczny jesienny dzień, gdy słońce prześwituje przez drzewa, tworząc niezwykłą grę światła i cienia. Żeby dopełnić sielanki – widzieliśmy nawet z bliska, jak stadko sarenek pomknęło na górę – szkoda, że M. to przespała… A potem była przykra niespodzianka – “z górki na pazurki”, mijając bunkier (zabity na 4 spusty, z zakazem wstępu), zbiegliśmy na… asfalt. Kawałek drogi przemierzyliśmy w towarzystwie ciężarówek, aż zboczyliśmy w kolejną rozjeżdżoną błotnistą drogę.

Tereny piękne – szkoda tylko, że praktycznie z każdej strony rozjeżdżone przez zrywkę drewna…

DSC_0926

Przydrożny krzyż

DSC_0931

No to złotko, skocz w błotko!

DSC_0936

Jesień, jesień…

DSC_0940

Zbocza Długiego Goraja w słoneczny jesienny dzień zachwycają…

DSC_0945

W lesie październikowym

DSC_0957

Bunkier z zakazem wstępu

DSC_0966

Ścinka, ścinka…

DSC_0968

Trasa (3,7 km):

Huta Lubycka (odnoga wsi za kościołem) – (szlak czerwony) – rozdroże między Gorajami – (szlak niebieski) – przez grzbiet Dł. Goraja – (szlak niebieski) – Huta Lubycka

2 thoughts on “No to złotko, skocz w błotko! Na Długi Goraj

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s