Skansen w barwach łowickich i niezwykły most

Dziś zapraszamy na wirtualną fotowycieczkę do Skansenu Wsi Łowickiej w Maurzycach – my byliśmy tam na jednej z pierwszych wypraw za życia Małgosi i pewnie jeszcze kiedyś wrócimy, bo warto. Blisko 40 obiektów (XIX-wiecznych i z początku XX stulecia), pogrupowanych w dwie “wsie”: tzw. “starej”, występującej do połowy XIX w., oraz “nowej” – ulicówki. Wszystko to – rozmieszczone po sporym terenie, jednak nie na tyle dużym, by się porządnie zmęczyć. Wszędzie dało się dojechać wózkiem, poza wnętrzem chat, gdzie trzeba było M. wnieść, no ale trudno mieć pretensje do dawnych budowniczych, że tego nie przewidzieli 🙂

Kuba chętnie oglądał wszelkie narzędzia i pojazdy (interesująca jest tu zwłaszcza remiza), ja natomiast – niezwykle barwne, łowickie wnętrza chat. Po prostu królestwo kolorów. “Zapisaliśmy” nawet M. do szkoły, o!

DSC_8881

DSC_8899

DSC_8901

DSC_8904

DSC_8908

DSC_8910

DSC_8911

DSC_8916

DSC_8918

DSC_8921

DSC_8924

DSC_8929

DSC_8933

Będąc w Maurzycach, nie można też ominąć mostu na Słudwi. Choć wygląda niepozornie, ma on niezwykłe znaczenie dla historii inżynierii – to pierwszy na świecie drogowy most spawany, wybudowany w 1929 r. według projektu inż. Stefana Bryły. Obecnie nie pełni pierwotnej funkcji, zastąpił go nowszy większy most, niedaleko którego się znajduje. O historii mostu można przeczytać z tablicy informacyjnej umieszczonej obok.

DSC_8870

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s