Władca gór? Bajkowy projekt blogowy: Ameryka Południowa

gory

Dawniej ludzie byli częścią przyrody. Później się od niej odgradzali, budowali coraz wyższe i wyższe bariery. Zamykali drzwi, zamiast w okna – patrzyli w szklane ekrany. Stracili też szacunek dla przyrody…

Z tym pogodzić się nie potrafimy, zwłaszcza że góry niejeden raz nauczyły nas szacunku dla przyrody. Znacznie od nas potężniejszej, nie zawsze do okiełznania. Przyrodę trzeba szanować, bo to my jesteśmy u niej gośćmi, a nie – ona u nas. Wędrując po szlakach, staramy się je zostawiać takimi, jakby nas tam nigdy nie było – pamiątki mamy w postaci zdjęć, innych “pamiątek” zostawiać ani zabierać nie musimy. Swoje śmieci znosimy ze sobą z gór, nawet jeśli jesteśmy w nich dłuższy czas i “śmietnik” przytroczony do plecaka zaczyna sporo ważyć i być nieporęczny. Nie krzyczymy, nie płoszymy zwierząt, nie niszczymy drzew i zwierzęcych domów. Nie rozgrzebujemy mrowisk ani nie rozdeptujemy dla zabawy małych żyjątek. Tego wszystkiego staramy się też nauczyć dzieci. Tłumaczymy, że jak rówieśnik rzuca na szlaku papierek od batonika w krzaki a jego mama lub tata nie reagują, to nie jest to zachowanie dobre. Wsparciem dla tej “edukacji” są także mądre opowieści, takie jak legenda z Gwatemali o Władcy Wzgórz (pełny tekst zobacz tutaj). Legenda opowiada o drwalu, który codziennie wycinał drzewa w lesie oraz zbierał żywicę. Pewnego dnia został wezwany przed oblicze Władcy Wzgórz, który zapytał go, czemu go codziennie rani – i pokazał poranione nogi, nakazując je wyleczyć. Lekarstwem okazały się łzy skruszonego drwala, który odtąd nigdy nie ranił drzew bez pozwolenia Władcy Wzgórz.

Zainspirowane legendą, postanowiłyśmy stworzyć wycinankę, tym razem taką, która ucieszy oko Małgosiowej Siostry…

DSC_8343

DSC_8346

DSC_8347

DSC_8348a

Nasz obrazek nieprzypadkowo jest czarno-biały. Nie chodzi tylko o miłe oku Maluszka kontrasty. Także – o podkreślenie wymowy legendy. O ile wydaje mi się, że w życiu mało co jest tak proste i jasne jak zestawienie czerni i bieli, o tyle – jedną z tych zdecydowanie jednoznacznych rzeczy powinien być nasz stosunek do przyrody, w końcu jesteśmy jej częścią i siebie samych powinniśmy szanować, no nie?

A co w ramach projektu wymyślili inni? Zajrzyj!

logo11

2 thoughts on “Władca gór? Bajkowy projekt blogowy: Ameryka Południowa

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s