A jeśli dom będę miał, to będzie bukowy koniecznie… Realizacja alternatywna

“A jeśli dom będę miał,
To będzie bukowy koniecznie,
Pachnący i słoneczny.
Wieczorem usiądę – wiatr gra,
A zegar na ścianie gwarzy.
Dobrze się idzie panie zegarze,
Tik tak, tik tak, tik tak.”

Wolna Grupa Bukowina, Sielanka o domu

Marzenie o domku z ogródkiem… No, jest. Ale – ponieważ wszystko w życiu jest kwestią różnych wyborów – najprawdopodobniej nie stanie się nigdy naszym udziałem (chyba że wygramy w Lotka, ale tam mamy problem nawet z wytypowaniem trójki, więc jest to mało prawdopodobne). Trzeba więc marzenia o domu realizować inaczej i zbudować go… z klocków, w miniaturce.

Klocki mamy najróżniejsze – duże i małe, z różnych materiałów, łączy je oryginalność i kreatywność. Pasjami wyszukujemy dla M. te, które – nieszablonowe – rozwijają wyobraźnię, zmuszają do myślenia i kombinowania, ćwiczą sprawność rączek i nie pozwalają się nudzić. Nie tylko M., ale i nam. Tak, tak, nie wstydzimy się przyznać – my też kochamy budować z klocków!

W naszej kolekcji szczególne miejsce należy się zabawkom z naturalnych materiałów (jeśli decydujemy się na plastik, musi on być wyjątkowy i wysokiej jakości, jak np. klockowa klasyka – Duplo) – są one szczególnie bliskie sercu, bo kojarzą się z przyrodą, na której łonie kochamy przebywać, i są przyjazne środowisku, o które – jak tylko umiemy – staramy się dbać. Klocki drewniane pachną lasem, a ich dotyk to kontakt z naturą. A przy okazji – to nasza póki co jedyna szansa na postawienie wymarzonego drewnianego domu…

Tak więc kiedy nadarzyła okazja, by zbudować sobie “domek z bali”, wprawdzie nie bukowy a brzozowy – bez wahania przystąpiliśmy do dzieła. Klocki Varis Toys nie proponują łatwych rozwiązań, a nawet ułożenie niedużej farmy jak nasza wymaga pewnego wysiłku oraz kombinowania – i częstego zerkania do instrukcji. Oczywiście, nie trzeba trzymać się ściśle instrukcji – kolejnym krokiem jest wymyślenie własnej konstrukcji, to wymaga jednak dobrego poznania zasad łączenia klocków i dużej dozy wyobraźni przestrzennej oraz cierpliwości.

Varis Toys są inne niż klocki, z którymi do tej pory mieliśmy do czynienia – tworzenie z nich konstrukcji przypomina prawdziwe budowanie “domków z bali”, tyle że w miniaturce. Proste elementy z wysokiej jakości starannie obrobionego drewna (nie mają drzazg, nie strzępią się) zmuszają do myślenia. Łączenie elementów ścian wymaga przyłożenia siły z wyczuciem i pokombinowania – M. opracowanie właściwej techniki zajęło trochę czasu, ale jak już zaskoczyła – to zabawa rozkręciła się na dobre (choć niespełna trzylatka bez pomocy dorosłego nie zbuduje domku samodzielnie). Znacznie łatwiej poszło jej z układaniem dachówek – zadaniem ćwiczącym zmysł równowagi i sprawność rączek. Oczywiście, zanim doszło do końca budowy, do zagrody próbowała się wprowadzić jakaś niecierpliwa krowa… ale nie nabroiła. Natomiast efekt złożonego wspólnie domku jest niesamowity. Popatrzcie sami – budowa “z bali” to cały proces kreacji złożoności świata z prostych elementów.

DSC_4134

DSC_4136

DSC_4137

DSC_4139

DSC_4141

DSC_4143

DSC_4147

DSC_4148

DSC_4158

DSC_4159

DSC_3863

DSC_3860

DSC_3858

DSC_3847

DSC_3845

DSC_3838

DSC_3830

Klocki Varis Toys poznaliśmy w ramach Klubu Mam Ekspertek portalu Zabawkowicz.pl

logo1472090_735486129814804_1002534091_n

3 thoughts on “A jeśli dom będę miał, to będzie bukowy koniecznie… Realizacja alternatywna

  1. Pingback: Ocalić od zapomnienia – Łemkowie… Dziecko na warsztat: historia | W podróży przez życie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s