Wiosna tuż tuż, a zatem na przekór śniegowi z deszczem za oknem – u nas wiosennie. I aktywnie.
Dziś wspomnienie wizyty w Wolińskim Parku Narodowym i w okolicach.
Na Wolinie byliśmy wiosenną porą, poza letnim sezonem – i to był strzał w dziesiątkę, gdyż uniknęliśmy tłumów, a ponieważ nie planowaliśmy leżeć na plaży – niższe temperatury nam nie przeszkadzały. Morze wiosną jest piękne, miałam wrażenie, że trochę bardziej wzburzone niż latem.
Poniżej krótkie fotomigawki tego, co szczególnie zapadło nam w serce. Jeszcze wiele pozostało nam do zobaczenia (m.in. zagroda żubrów oraz pobliskie tereny po drugiej stronie granicy), ale to dobrze – będzie po co wrócić w te piękne okolice.
Karsibór – jedna z zamieszkanych wysp Zalewu Szczecińskiego, powstała w wyniku przekopania pod koniec XIX w. kanału przez południowo-wschodnią część wyspy Uznam. Jest ostoją ptaków. Jej krajobraz tworzą łąki i rozlewiska, nad którymi góruje XV-wieczny kościół, a także -Las Karsiborski; ważną rolę odgrywają też pamiątki z czasów II wojny światowej (m.in. pomniki, przystań U-bootów).
Fort Gerharda w Świnoujściu – element Twierdzy Świnoujście; jeden z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych fortów pruskich. Mieści się tam muzeum (klik).
Widok na Świnoujście i okolice z najwyższej na polskim wybrzeżu Bałtyku latarni morskiej
Góra Gosań (95 m n.p.m.) – punkt widokowy w Wolińskim Parku Narodowym, najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża.
Latarnia Kikut – dawna wieża widokowa, “przerobiona” na latarnię morską w latach 60. XX wieku. Położona na wzgórzu.
Jezioro Czajcze – największe (pow. 77, 64 ha) jezioro Wolińskiego Parku Narodowego, kryptodepresja
Jezioro Turkusowe – ponoć najpiękniejsze w Wolińskim Parku Narodowym; o niezwykłym kolorze wody
Wzgórze Zielonka (81 m n.p.m.) – kolejny punkt widokowy na wyspiarską deltę Świny
Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie – otwarty w 2008 roku skansen z budowlami nawiązującymi do zabudowy wczesnośredniowiecznego Wolina. Jakże pięknie wyglądał w promieniach zachodzącego słońca tuż przed burzą!