Pośród podmokłych łąk – Smereczne

Kiedy niebo jest na dobre zasnute szarością, a do tego – co chwila popłakuje, jak nie mżawką, to ulewą, trudno ruszyć z maluchami (w tym jednym niewiele ponad dwumiesięcznym) wyżej w góry. Za to zobaczyć kolejną opuszczoną dolinę – czemu nie?

Jak się okazało, teren dawnej wsi Smereczne nie dał nam się nudzić, a bardziej przemokliśmy od dołu (buty) niż od deszczu…

W rejonie Smerecznego podczas II wojny światowej toczyły się krwawe walki w ramach operacji dukielskiej, a wieś zamieszkana głównie przez Łemków została do reszty wysiedlona w 1947 r. w ramach Akcji “Wisła” (wspomnienia wojenne ze Smerecznego znajdziecie tutaj). Dziś w opuszczonej dolinie po domach i ich mieszkańcach nie pozostało prawie nic. Na uboczu można odnaleźć piękny samotny krzyż, a historię upamiętniają fundamenty położonej w rejonie przełęczy prowadzącej w stronę Olchowca niemieckiej strażnicy z czasów II wojny światowej.

Szukanie fundamentów strażnicy oraz krzyża przypłaciliśmy przemoczonymi butami, bo prowadząca w ich stronę z przełęczy droga prowadzi przez podmokłe łąki, a przy pogodzie, jaką mieliśmy, towarzyszyło nam ciągłe “ciap, ciap”.

DSC_7753

Studnia w Tylawie przy odejściu szlaku w stronę Smerecznego i Olchowca

DSC_7754

Droga w stronę nieistniejącej wsi

DSC_7762

Harcowały tu bobry

DSC_7768

Uroki beskidzkich strumieni

DSC_7779

Dzwonnica postawiona niedawno w miejscu dawnego cerkwiska

DSC_7786

Idziemy w stronę przełęczy

DSC_7791

Góry w deszczu

DSC_7795

Samotny krzyż na uboczu

DSC_7802

Deszcz nam niestraszny

5 thoughts on “Pośród podmokłych łąk – Smereczne

  1. Eh tęskno mi się za Beskidami zrobiło. I można mówić, że to małe góry, że w teorii mało wymagające. Ale jednak mają niepowtarzalną aurę i klimat, której nie posiadają inne góry..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s