Szlakiem wiewiórek i nietypowych zabytków – atrakcje Olecka

Pochmurny, zimny i wietrzny dzień nie zachęca do dalszych spacerów. W wielu wypadkach jednak wcale nie trzeba się daleko ruszyć, by zobaczyć coś ciekawego i pobyć trochę na świeżym powietrzu. My w taki właśnie brzydki dzień odwiedziliśmy Olecko. I… wcale nie było brzydko!

Olecko wyszło naprzeciw spacerowiczom, wytyczając wokół Jeziora Oleckiego Wielkiego trasę spacerową – “Wiewiórczą ścieżkę”. Wiewiórcza ścieżka biegnie naprawdę malowniczo, a spacer uatrakcyjniają pomosty i punkty widokowe. Jest też dość zaciszna nawet w niepiękną pogodę – przed wiatrem chronią (choć częściowo) drzewa porastające brzegi jeziora. Niestety, na sporych odcinkach ścieżki widać ślady wieczornych imprez, więc raczej polecamy spacer w dzień…

DSC_9540

DSC_9543

DSC_9545

DSC_9547

DSC_9553

Podczas spaceru brzegami Jeziora Oleckiego Wielkiego naszą uwagę przykuł drewniany pomost z podwyższeniem na plaży miejskiej. To dawna skocznia zbudowana w latach 30. XX w.

DSC_9568

DSC_9569

Niedaleko skoczni, w pobliżu stadionu, znajduje się inna atrakcja Olecka – monumentalna kolumnada. To zbudowane przez Niemców w 1928 r. mauzoleum ku pamięci żołnierzy poległych w I wojnie światowej.

DSC_9573

Olecko silnie ucierpiało podczas II wojny światowej, zabytki są więc w sporym rozproszeniu. Na uwagę z pewnością zasługują jeszcze pozostałości zamku – dziś siedziba uczelni.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s