Do czego w życiu przydaje się spryt – Bajkowy projekt blogowy: Afryka

DSC_6428ab

Afrykańska bajka z Kenii, którą wybraliśmy jako motyw przewodni kolejnego spotkania z Bajkowym projektem blogowym, zachwyciła mnie swoją pointą.

tekst bajki zaczerpnęliśmy stąd:

http://afryka.org/afryka/bajki-z-afryki–nie-siedz-na-mnie,news/

a w skrócie: król zwierząt, aby zaktywizować poddanych, zorganizował maraton, za którego wygranie nagrodą była ręka królewny. Przez pewien czas zwierzęta ćwiczyły swoje zdolności: królik intensywnie trenował biegi, a powolny kameleon odkrył, że umie w niezrównany sposób niezauważenie się do czegoś przyczepić, którą to umiejętność wykorzystał podczas wyścigu: trasę pokonał przyczepiony do królika, a na mecie stwierdził, że królik… przybiegł po nim i na nim usiadł.

Morał z bajki jest prosty, nie wszystko trzeba osiągać siłą, wystarczy inteligencja i wyspecjalizowanie się w tym, w czym się jest najlepszym. Bardzo mądra bajka – i bardzo aktualna w dzisiejszych czasach.

Aby więc sprawdzić, jak różne umiejętności sprawdzają się w praktyce, również – jak bohaterowie bajki – urządziliśmy sobie minizawody. Oczywiście, z dostosowaniem do naszych realiów i z mniejszą nagrodą w postaci możliwości wyboru, co będzie na drugie śniadanie 😉

1) bieg po linii prostej (linia z kostek na chodniku) z drewnianą kaczuszką okazał się nie lada wyzwaniem, sprawdzającym koordynację ruchów oraz myślenie (wszak trzeba dostosować prędkość do warunków); Małgosię wyrzucało zwłaszcza na zakrętach:

DSC_6426

DSC_6428a

 

czasem również kaczka wymagała serwisu

DSC_6450

2) podciąganie się na rękach wykazało, że siłę trzeba mieć nie tylko w nogach, lecz też w rękach, a odpowiedni chwyt pomoże, gdy tej brakuje…

3) wspinaczka, czyli umiejętności małpki – koordynacja ruchowa przede wszystkim, ale też umiejętność kombinowania, gdzie postawić nogę, za co chwycić ręką, jest niezbędna.

DSC_6444

4) szukamy ukrytego przedmiotu, w czym pomagają wskazówki. Nic tu nie da sam bystry wzrok, trzeba pomyśleć.

DSC_6446

Wszystkie te zadania wykazały, że sprawności fizyczna nie na wiele się zdaje bez MYŚLENIA, tak więc królik z bajki był bez szans.

 

A co w ramach projektu wymyślili inni? Zajrzyj!

logo11

6 thoughts on “Do czego w życiu przydaje się spryt – Bajkowy projekt blogowy: Afryka

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s