Deszczyk pada, słonko świeci… W Jasielu

Było mi smutno, przykro i źle. Marzyłam nie o spacerze doliną, lecz o wyjściu w góry – tak dawno nie byliśmy na żadnym szczycie! Niestety, nad Pasmem Granicznym wisiały ciemne burzowe chmury, a co jakiś czas do efektów wizualnych dołączały akustyczne. Nad doliną za to było spokojnie, nie za duże chmurki i słońce. Musiałam więc przeprosić się z Jasielem… który w rzeczywistości okazał się tak piękny, że uznałam, iż mimo wszystko – w porównaniu z zakrzaczonym Pasmem Granicznym – wiele nie straciłam.

Jasiel to łemkowska wieś w malowniczej dolinie Jasiołki (obecnie nieistniejąca – efekt wysiedleń po II wojnie światowej). Obecnie teren rezerwatu Źródliska Jasiołki, z charakterystycznymi rozlewiskami i terenami podmokłymi. Pośród łąk porozrzucane są liczne krzyże, słupki i ruiny domów oraz budynków straży granicznej, cmentarze upamiętniające toczące się tu krwawe walki w czasie wojen, a także dwa pomniki – kurierów beskidzkich (biegła tędy trasa kurierska AK na Węgry, Jasiel leży na nie tak dawno wytyczonej Beskidzkiej Trasie Kurierskiej “Jaga-Kora) oraz WOP-istów pomordowanych przez UPA. Jest więc czego szukać i co oglądać poza pięknem natury, nam trochę utrudniła to pogoda, gdyż…

Mimo rezygnacji z pójścia wyżej w góry deszcz nam jednak był pisany, i to szybciej niż się spodziewaliśmy. Z błękitnego nieba, świecącego słońca i paru niewinnych chmurek zaczęło padać. W dodatku solidnie. Doszliśmy do wniosku, że z cukru nie jesteśmy, a ponieważ obie Małe były zabezpieczone od deszczu – ruszyliśmy dalej. Później niebo coraz bardziej zmieniało odcień na ciemnogranatowo-fioletowawy, a dolina rozświetliła się pięknym, wspaniałym do zdjęć, przedburzowym światłem. Znów nas trochę pokropiło, ale przy akompaniamencie pomruków znad Pasma Granicznego udało nam się zejść do samochodu bez spotkania z burzą oko w oko.

DSC_7416

Deszczyk pada, słonko świeci

DSC_7418

DSC_7424

DSC_7426

DSC_7431

Robi się co nieco burzowo

DSC_7434

DSC_7437

Charakterystyczne dla Jasiela rozlewiska

DSC_7440

DSC_7442

DSC_7450

Cmentarz

DSC_7456

DSC_7458

Mama w swoją stronę, M. w swoją… norma wędrówek z trzylatką

DSC_7463

Ściemniło się

DSC_7466

DSC_7475

DSC_7485

Trasa:

Wola Wyżna (d. przystanek PKS) – Jasiel (do pomnika WOP-istów) – Wola Wyżna

5 km

4 thoughts on “Deszczyk pada, słonko świeci… W Jasielu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s