Orawa jak na dłoni – skansen w Zubercu

Barwnie, kolorowo, ludowo. Piękne, tradycyjne domostwa, wiatraki, kościoły i inne budowle. Wnętrza pełne ducha przeszłości, bez modnych tandetnych gadżetów. Bogactwo tkwiące w prostocie…

Skanseny darzymy ogromną sympatią i zawsze jak jakiś mamy po drodze – chętnie zaglądamy. Kontakt z różnorodną tradycją pozwala wspaniale odreagować chaos współczesności, a dzieciom daje tak ważne w świecie ciągle pędzącym naprzód – poczucie ciągłości i zakorzenienia w tradycji.

Skansen orawski w Zubercu to jedno z takich miejsc, w których można spędzić wiele godzin, spacerując pomiędzy zabytkowymi budowlami przeniesionymi z różnych części Orawy, jednak ustawionymi tak, że naśladują układ prawdziwej wsi; na całość składają się takie elementy jak: Rynek Dolnoorawski, Ulica Zamagurska, Góralskie lazy, Cmentarz i kościół, Młynisko. Niektóre obiekty bardzo stare, jak XVI-wieczny kościółek. Wszystko razem – niezwykle efektowne. Starsza M. czuła się jak podczas prawdziwej podróży w czasie! Dodatkową atrakcją był żywy zwierzyniec w zagrodzie, od którego małą miłośniczkę zwierząt ciężko było oderwać.

http://muzeum.zuberec.sk/pl/

 

DSC_1121

DSC_1126

DSC_1133

DSC_1140

DSC_1149

DSC_1167

DSC_1178

Advertisement

2 thoughts on “Orawa jak na dłoni – skansen w Zubercu

  1. Uwielbiamy tamte rejony i góry tak ogólnie … Co roku rodzinnie spędzamy wakacje w ich otoczeniu. Jest w tych krajobrazach dzikość, przestrzeń i spokój … to wszystko czego nam brak na co dzień w przepełnionym gwarem mieście. Ciepło pozdrawiam !

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s