Na krańcu świata… ?

“Za Baligrodem granica świata. Wjeżdża się jak w czarne gardło, droga i rzeka to jedno i to samo, a wokół wznoszą się czarne ściany jodeł i smreków”.

A. Fredro, Trzy po trzy

Kiedy pogoda w górach nie pozwalała na dłuższą wycieczkę, a nieustająca chęć poznania czegoś nowego nie pozwalała siedzieć na noclegu, wybraliśmy się do krainy “na krańcu świata” – w okolice Baligrodu.

W okolicach dawnej wsi Rabe, niedaleko letniskowej miejscowości Bystre, znajduje się imponujące gołoborze piaskowcowe. Utworzono tu rezerwat “Gołoborze”, do którego stóp prowadzi ścieżka dydaktyczna, niestety niezbyt imponująca (ok. 350 m), a ciekawostka geologiczna aż prosi się o możliwość dokładniejszego obejrzenia.

Dla Starszej M. zdecydowanie większą atrakcją niż samo gołoborze okazała się studzienka z wodą ze źródełka mineralnego – nawet się jej potem dzielnie napiła i stwierdziła, że słoną wodę woli od zwykłej…

DSC_2665

Pod gołoborze prowadzą schody, z którymi Małe Nóżki świetnie dały sobie radę.

DSC_2670a

I samo gołoborze – budzi skojarzenia z Górami Świętokrzyskimi, które zresztą trzeba Maluchom przy okazji pokazać.

DSC_2672

DSC_2685

Na ścieżce

Po gołoborzu odwiedziliśmy jeden z dwóch pobliskich kamieniołomów – Huczwice. Wgląd w to, jak funkcjonuje czynny kamieniołom, daje ścieżka przyrodnicza (z boku głównej drogi, z dala od ciężkich pojazdów), zakończona punktem widokowym. Niezłe miejsce, by pokazać dziecku, jak wydobywa się kamienie, a także – jak zbudowana jest ziemia, po której stąpamy; z punktu widokowego widać bowiem świetnie przekrój skał.

DSC_2689

W drodze na punkt widokowy

DSC_2691

Kamieniołom – z góry.

W wycieczce “na kraniec świata” towarzyszyła nam piękna chusta-dzieło sztuki LennyLamb Na krańcu świata

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s