Raj małego strażaka

Mała miejscowość, małe muzeum, wielka niespodzianka…

Muzeum Pożarnictwa w niewielkiej miejscowości Kotuń posiada niezwykle bogate zbiory (aż 963 obiekty!), a mały miłośnik cudów techniki ma tam używanie – jest tu mnóstwo budzących zainteresowanie eksponatów (w tym najstarsze z przełomu XVIII i XIX w.), a niektórych można nawet dotknąć i “użyć”! M. – z pewną nieśmiałością – przymierzyła strażacki hełm, z dużą energią przymierzyła się do sikawki ręcznej i z zachwytem podziwiała figurkę strażaka na koniu. Kuba oczywiście oglądał wszelkie techniczne ciekawostki, a ja – z bólem serca, ale i podziwem – patrzyłam na nieodnowione zabytkowe wozy strażackie (może znajdzie się wreszcie jakiś sponsor dla tego naprawdę wspaniałego muzeum?).

Co do inwentarza – nie mogę się oprzeć, by nie zacytować za stroną muzeum – naprawdę robi wrażenie, zwłaszcza, że kolekcja mieści się na małej powierzchni…

“W muzeum zgromadzono 20 historycznych motopomp z XX w., 1 sikawkę ręczną z przełomu XVIII i XIX w., 18 sikawek z końca XIX i I poł. XX w., wozy strażackie, sprzęt gaśniczy, alarmowy i oświetleniowy, a także aparaty oddechowe, uzbrojenie osobiste i umundurowanie, podręczny sprzęt gaśniczy, sztandary i proporce, odznaczenia, medale, pieczęcie, tableau, fotografie, plakaty, rzeźby i inne przedmioty obrazujące historię i kulturę polskiego pożarnictwa.”

http://www.osp.kotun.pl/muzeum.html

DSC_6904

DSC_6907

DSC_6915

DSC_6917

DSC_6924

DSC_6934

DSC_6938

DSC_6940

DSC_6944

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s