Bo człowiek ma wiele twarzy!

Kiedy byłam w wieku Małgosi lub niewiele starsza, spotkałam kiedyś na ulicy ciemnoskórego pana i trzeba mi było długo tłumaczyć, kto to, bo nie był to częsty widok na polskich ulicach. Rodzina obleciała też wtedy wszelkie Pewexy i “upolowała” lalkę Murzynka, który stał się później jedną z moich najukochańszych zabawek. Czasy się zmieniły, dziś ludzie podróżują znacznie więcej i o spotkanie człowieka wyglądającego inaczej niż my nietrudno. Jak więc przekazywać dziecku wiedzę o różnorodności ludzkiej i szacunku dla wszystkich?

Z ciekawą propozycją wychodzi Tidlo z pięknie i starannie wykonanymi drewnianymi puzzlami – ubieranką Little Friends. Na zestaw składa się plansza z ośmioma postaciami dzieci, które różnią się między sobą: kolorem skóry, kształtem oczu i twarzy, uczesaniem i ubiorem. Niektóre z nich noszą nawet okulary. Jak na ubierankę przystało, dzieci trzeba ubrać – najlepiej w pasujące do ich kręgu kulturowego ubranka (na planszy są “podpowiedzi” w postaci szkiców), lecz jest też możliwość pewnej dowolności (co M. skwapliwie wykorzystała). Zadanie niby proste (zabawka jest teoretycznie dla dzieci od 12 miesięcy), jednak jest to wyzwanie dla dwulatka, ćwiczące spostrzegawczość i koordynację ruchową.

Jak tylko “mali przyjaciele” zawitali do nas, M. zwariowała na ich punkcie i ciągle chciała układać “ludziki” (taką nazwą ochrzciła układankę). Zadawała też wiele pytań, dlaczego jedne dzieci wyglądają tak, a inne – inaczej, co mają na sobie, a ja odpowiadałam i opowiadałam… Pokazałam nawet zdjęcia japońskiej świątyni oraz pustyni, tłumacząc, że dzieci wyglądają inaczej i mieszkają gdzie indziej, ale tak samo jak M. – uwielbiają się bawić. Zresztą – dziecięcy język nie wymaga słów, M. w czasie pobytu w Czarnogórze świetnie bawiła się z małymi Czarnogórcami i Serbami, nie znając ani słowa w ich języku.

“Little Friends” to naprawdę piękna zabawka, poszerzająca horyzonty i ucząca tolerancji. Po kilku sesjach z “ludzikami” jestem spokojna, że M. nie zawstydzi nas gdzieś na ulicy czy w podróży, pokazując palcem człowieka innej rasy i wołając CO TO?

 

DSC_7343

 

DSC_7368

DSC_7304

DSC_7301

DSC_7277

 

Za Little Friends dziękujemy sklepowi

a3711_434567753271788_629122425_n

6 thoughts on “Bo człowiek ma wiele twarzy!

  1. U nas temat różnych kolorów skór jest na topie już od dłuższego czasu. Mieszkamy w bardzo międzynarodowym środowisku i ten temat naturalnie przychodzi, bo w sumie na codzień spotykamy ludzi z przeróżnych stron świata. Pytania ze strony Ani pojawiają się często i wydaje mi się, że to nieuniknione 🙂
    Dyskutując na temat kolorów skór, różnych wyznań itp często zaglądamy do książeczki Dzieci Świata (http://www.empik.com/dzieci-swiata-opracowanie-zbiorowe,prod51090223,ksiazka-p) – polecam!

  2. Pingback: Puzzlomaniaczka | W podróży przez życie

  3. Pingback: TIDLO – Puzzle Ubieranka „Little Friends”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s