“Zagłębie cerkiewne” pod granicą z Ukrainą – Chłopiatyn, Myców i Korczmin

W samym “kąciku” wschodniej granicy kryje się istne “zagłębie cerkiewne”. Przy nie za dobrej jakości przygranicznych drogach rozmieszczone są nieduże miejscowości, a w prawie każdej – perełka architektury drewnianej. Dziś o trzech z nich: Chłopiatynie, Mycowie i Korczminie.

Korczmin

Cerkiew greckokatolicka pw. Objawienia Pańskiego w Korczminie swoją niezwykłość zawdzięcza przede wszystkim rzadko spotykanym w architekturze cerkiewnej smukłym proporcjom – jak mało która jest “rozrośnięta w górę”. Inna ciekawostka wiąże się z faktem, iż jest to jedyna na tych terenach cerkiew postawiona na wbitych w ziemię palach dębowych. Została zbudowana najprawdopodobniej w 1658 r., choć wzmianki o cerkwi na tym terenie pochodzą i ze stulecia wcześniejszego. Do II wojny światowej – remontowana i rozbudowywana, służyła grekokatolikom, po 1947 r. podzieliła losy innych ich świątyń – najpierw opuszczona po akcji “Wisła” i przekazana katolikom, w latach 50 XX w. znów opuszczona, zaczęła popadać w ruinę, a jej wyposażenie w większości rozkradziono (mniejsza jego część trafiła do okolicznych muzeów). Po 1994 r. rekonstruowana, dziś cieszy oko pięknym i zadbanym wyglądem z zewnątrz. Nie udało nam się wejść do środka, ale ponoć prace we wnętrzu jeszcze trwają.

korczmin1

Cerkiew w Korczminie widziana na wprost zadziwia szczupłymi proporcjami

korczmin2

korczmin3

Przycerkiewny cmentarz z krzyżami bruśnieńskimi

Myców

Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Mycowie została zbudowana w 1859 r. Niedługo jednak posłużyła wiernym – opuszczona po 1947 r. wskutek akcji “Wisła”, na przełomie lat 40. i 50. służyła jako magazyn lokalnego PGR-u. W latach 90. XX w. – odremontowana, od 2006 r. służy jako kościół filialny katolickiej parafii w Żniatynie.

Archiwalne zdjęcie wnętrza cerkwi możecie zobaczyć tu.

Z cerkwią sąsiaduje ciekawy pomnik w kształcie kurhanuMogiła Strzelców Siczowych, powstała w latach 40. XX w., a upamiętniająca walki ukraińskie o niepodległość w czasie I wojny światowej.

DSC_0783

Cerkiew w Mycowie – widok z oddali

mycow

Myców – cerkiew i otaczające ją zabytki z bliska

Chłopiatyn

W Chłopiatynie znajduje się trójkopułowa cerkiew pw. Zesłania Ducha Św. Choć najmłodsza z omawianych, najczęściej zmieniała wyznanie: zbudowana w 1863-64 r., początkowo unicka, następnie – prawosławna (po likwidacji chełmskiej diecezji unickiej i włączeniu jej do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej), aż wreszcie, po II wojnie światowej – zamieniona na kościół katolicki.

DSC_0789

Trójkopułowa cerkiew w Chłopiatynie

2 thoughts on ““Zagłębie cerkiewne” pod granicą z Ukrainą – Chłopiatyn, Myców i Korczmin

  1. Odwiedziłam ostatnio to zagłębie i jestem oczarowana. Tak mało popularny region, a taki ciekawy. Nie tylko cerkwie ale i krajobraz łagodnie pofalowany.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s