W samym “kąciku” wschodniej granicy kryje się istne “zagłębie cerkiewne”. Przy nie za dobrej jakości przygranicznych drogach rozmieszczone są nieduże miejscowości, a w prawie każdej – perełka architektury drewnianej. Dziś o trzech z nich: Chłopiatynie, Mycowie i Korczminie.
Korczmin
Cerkiew greckokatolicka pw. Objawienia Pańskiego w Korczminie swoją niezwykłość zawdzięcza przede wszystkim rzadko spotykanym w architekturze cerkiewnej smukłym proporcjom – jak mało która jest “rozrośnięta w górę”. Inna ciekawostka wiąże się z faktem, iż jest to jedyna na tych terenach cerkiew postawiona na wbitych w ziemię palach dębowych. Została zbudowana najprawdopodobniej w 1658 r., choć wzmianki o cerkwi na tym terenie pochodzą i ze stulecia wcześniejszego. Do II wojny światowej – remontowana i rozbudowywana, służyła grekokatolikom, po 1947 r. podzieliła losy innych ich świątyń – najpierw opuszczona po akcji “Wisła” i przekazana katolikom, w latach 50 XX w. znów opuszczona, zaczęła popadać w ruinę, a jej wyposażenie w większości rozkradziono (mniejsza jego część trafiła do okolicznych muzeów). Po 1994 r. rekonstruowana, dziś cieszy oko pięknym i zadbanym wyglądem z zewnątrz. Nie udało nam się wejść do środka, ale ponoć prace we wnętrzu jeszcze trwają.
Cerkiew w Korczminie widziana na wprost zadziwia szczupłymi proporcjami
Przycerkiewny cmentarz z krzyżami bruśnieńskimi
Myców
Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Mycowie została zbudowana w 1859 r. Niedługo jednak posłużyła wiernym – opuszczona po 1947 r. wskutek akcji “Wisła”, na przełomie lat 40. i 50. służyła jako magazyn lokalnego PGR-u. W latach 90. XX w. – odremontowana, od 2006 r. służy jako kościół filialny katolickiej parafii w Żniatynie.
Archiwalne zdjęcie wnętrza cerkwi możecie zobaczyć tu.
Z cerkwią sąsiaduje ciekawy pomnik w kształcie kurhanu – Mogiła Strzelców Siczowych, powstała w latach 40. XX w., a upamiętniająca walki ukraińskie o niepodległość w czasie I wojny światowej.
Cerkiew w Mycowie – widok z oddali
Myców – cerkiew i otaczające ją zabytki z bliska
Chłopiatyn
W Chłopiatynie znajduje się trójkopułowa cerkiew pw. Zesłania Ducha Św. Choć najmłodsza z omawianych, najczęściej zmieniała wyznanie: zbudowana w 1863-64 r., początkowo unicka, następnie – prawosławna (po likwidacji chełmskiej diecezji unickiej i włączeniu jej do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej), aż wreszcie, po II wojnie światowej – zamieniona na kościół katolicki.
Trójkopułowa cerkiew w Chłopiatynie
Jak ja uwielbiam cerkwie!
Odwiedziłam ostatnio to zagłębie i jestem oczarowana. Tak mało popularny region, a taki ciekawy. Nie tylko cerkwie ale i krajobraz łagodnie pofalowany.