Najbardziej romantyczna jaskinia Morawskiego Krasu

Indywidualne zwiedzanie jaskini, nastrojowa muzyka, gra świateł i cieni, tylko my … Brzmi jak bajka? To się zdarzyło naprawdę!

Do jaskini Balcarka dojechaliśmy po południu, w strugach deszczu. W odróżnieniu od oblężonej mimo braku pogody Jaskini Punkvy, przy Balcarce nie było tłumów. Jak przyszło do zwiedzania, okazało się, że jesteśmy tylko my. Mimo to rundka po jaskini odbyła się według planu, bez dodatkowych opłat, a indywidualne zwiedzanie bez rozgadanego tłumu bardzo nam się spodobało. Szczególnie moment, kiedy włączył się spektakl światła i cieni, a w niezwykle akustycznej „Wielkiej Katedrze” rozbrzmiała nastrojowa muzyka. M. właśnie przysypiała w Tuli, przewodniczka taktownie usunęła się w cień, a ja miałam wrażenie, że jestem zupełnie sama z mężem w tym zjawiskowym miejscu… Bajka!

Jaskinia Balcarka leży w pobliżu wsi Ostrov u Macochy, w rezerwacie przyrody Balcarova skála – Vintoky. Trasa zwiedzania ma długość trochę ponad 700 m i prowadzi przez bogate w szatę naciekową korytarze i komory. Uwagę przyciągają bogato ozdobione przez naturę głębokie studnie zwane rotundami Wilsona (wys. 10 m). Ciekawa jest także komora Dom Zagłady, powstała przez zawalenie części jaskini – do dziś widać „odcięte” fragmenty stropu, a najwspanialsza – największa z komór – Wielka Katedra, w której mieliśmy okazję wysłuchać pięknego koncertu. Dla nas miejsce magiczne, pewnie zasługa okoliczności, ale nie tylko.

Dojazd:

Jaskinia Balcarka leży w pobliżu wsi Ostrov u Macochy, na północ od Brna. Dojeżdżając od Ołomuńca, skręcamy drogi 46 w miejscowości Prostejov w drogę 377, a następnie we wsi Ostrov u Macochy na Vilemovice. Z Brna natomiast należy jechać na północ drogą nr 373, jaskinia znajduje się prawie przy samej drodze, między miejscowościami Vilemovice i Ostrov u Macochy.

DSC_5947

DSC_5956

DSC_5966

DSC_5984

DSC_5991

DSC_5999

DSC_6003

DSC_6025

8 thoughts on “Najbardziej romantyczna jaskinia Morawskiego Krasu

  1. Pingback: Macocha, ale za to jaka! | W podróży przez życie

  2. Pingback: Żywe sreberko i kopalnia srebra | W podróży przez życie

  3. Pingback: Z wizytą w kuchni u sąsiadów – Dziecko na warsztat: kulinaria | W podróży przez życie

  4. Pingback: Nasze naj, naj, naj… 2013 | W podróży przez życie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s