Tam, gdzie czarty szaleją – Czartowe Pole na Roztoczu

Nie taki diabeł straszny… Może i tak, ale na terenie Czartowego Pola na Roztoczu to na pewno harcował! Urozmaicona rzeźba terenu, przełomy rzeczki Sopot, malownicze schody oraz mostki i do tego ruiny… Brzmi nieźle? W naturze wygląda jeszcze lepiej!

Skąd taka nazwa? Nietrudno zgadnąć: ponoć harcowały tu diabły… Może i nadal szaleją, ale my żadnego nie spotkaliśmy – może ich przestraszył piesek-obrońca M.? Ścieżka dydaktyczna (pętla z parkingu tuż przed mostem na Sopocie) prowadzi przez naprawdę urozmaicony fragment rezerwatu – biegnie raz do góry, raz do dołu, raz nad rzeczką z jej malowniczymi szypotami, raz z wysoka, mijając po drodze pamiątki historii – pomnik i cmentarzyk partyzancki z 1943 (AK i GL), a także – ruiny starej papierni. Nudzić się tu nie można, podobnie jak w rezerwacie Nad Tanwią, po którym spacer opisywaliśmy jakiś czas temu (zobacz relację), jednak oba rezerwaty różnią się między sobą – trzeba odwiedzić oba, do czego gorąco zachęcamy.

Czartowe Pole to jedna z większych atrakcji Roztocza, tak więc w sezonie można tam się spotkać z tłokiem. My jednak byliśmy jesienią – i było bardzo kameralnie. A jak pięknie! M. wpatrywała się zafascynowana w wodę, pasjami schodziła po schodkach – i wchodziła po kolejnych, pokonywała mostki (niektóre w nie najlepszym stanie), a w dodatku – całą dwuipółkilometrową wcale nie taką łatwą trasę pokonała samodzielnie!

 

DSC_1492

Pomnik i cmentarzyk powstańczy

DSC_1504

Sopot

DSC_1515

Wszystko szumi

DSC_1521

DSC_1538

Schodki nam niestraszne…

DSC_1559

Ruiny starej papierni

DSC_1565

Dziurawe mostki też pokonujemy dzielnie

DSC_1574

DSC_1586

Widok z góry

DSC_1592

Meandry Sopotu

6 thoughts on “Tam, gdzie czarty szaleją – Czartowe Pole na Roztoczu

  1. O Roztoczu dużo dobrego słyszałam, ale oczywiście nadal mnie tam jeszcze nie zawiało. Kolejna podróżnicza inspiracja wpada na listę rzeczy koniecznych do odwiedzenia 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s