Z wizytą w pałacu Królowej Śniegu – Demianowska Jaskinia Lodowa

Robiło się coraz chłodniej, a z mroków wyłaniały się pomału fantastyczne lodowe formy. “Zobacz, mamo! Pałac Królowej Śniegu!” – zawołała Starsza M., ściskając mnie mocniej za rękę. Faktycznie, przy pomocy odrobiny wyobraźni mogliśmy poczuć się jak Gerda z baśni o Królowej Śniegu. A do tego – zobaczyć lód w środku lata i to wcale nie na wysokich szczytach.

Dzień był brzydki – pochmurny, z przelotnymi ulewami. Nie na góry niestety. Po krótkim namyśle, pamiętając, że Starsza M. uwielbia jaskinie i odwiedziny u “jaskiniowych ludków” utworzonych ze stalaktytów i stalagmitów, za cal obraliśmy zatem Demianowską Jaskinię Lodową, która zafascynowała nas nie tylko cudownymi formami naciekowymi, lecz także – wyniosłym i mroźnym pałacem Królowej Śniegu. Całe zwiedzanie upłynęło nam pod znakiem odgadywania fantazyjnych kształtów form skalnych oraz opowiadania bajek… Spójrzcie, co szczególnie nas zafascynowało – a może Wy dojrzycie w tym coś zupełnie innego?

DSC_0613

“Makaroniki” na sklepieniu – tu wyszły jak prawdziwy obraz abstrakcyjny

DSC_0626

Ryba?

DSC_0629

Napisy na ścianie – ślady pierwszych odwiedzających jaskinię

DSC_0640

Wyniosła wieża nad jeziorem

DSC_0660

Studnia

DSC_0650

Najprawdziwszy pałac Królowej Śniegu i jej lodowa kraina

Do Demianowskiej Jaskini Lodowej naprawdę warto się wybrać, trzeba jednak pamiętać, że jest to przedsięwzięcie czasochłonne – wejścia do niej są co godzinę, a zwiedzanie trwa kolejną godzinę. Do tego, ponieważ jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna, trzeba liczyć się z tłokiem. W jaskini jest naprawdę zimno, dzieci warto ubrać w ciepłe kurtki, czapki i rękawiczki!

Godziny otwarcia i cennik – tu.

7 thoughts on “Z wizytą w pałacu Królowej Śniegu – Demianowska Jaskinia Lodowa

  1. Byłam w niej jako dzieciak i mimo że od tego czasu minęło juz parę lat, to nadal wyjątkowo wspominam pobyt w tym miejscu. Jest tam pięknie i magicznie. A porównanie z pałacem Królowej Śniegu bardzo adekwatne 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s