Kilka zabytkowych chat, zagrody z żywymi i przyjaznymi zwierzętami, wiatraki, młyn z ogromnym zbiorem ziół, Muzeum Weterynarii z kuriozalnymi przyborami lekarskimi, wielka kolekcja najprzeróżniejszych pisanek – to zaledwie część atrakcji, jakie znajdziemy w skansenie w Ciechanowcu, liczącym ponad 28 000 eksponatów (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych), które prezentowane są zwiedzającym w 43 ekspozycjach stałych. Nie będę szczegółowo opisywać, co i gdzie jest do obejrzenia – zanudziłabym Was tylko, bo przewodnicy, mający w zasięgu wzroku eksponaty, zrobią to znacznie lepiej, a skansen naprawdę warto zobaczyć – nie tylko na zdjęciach. Zamiast tego – krótka fotorelacja z tego, co najbardziej zwróciło naszą uwagę w piękną, słoneczną czerwcową sobotę.
Skansen w Ciechanowcu jest naprawdę ogromny. Przejście przez niego w całości na własnych nóżkach jest praktycznie poza zasięgiem możliwości dwulatka, dlatego dla nas ogromnym wsparciem tradycyjnie była Tula i rączki Taty.
Powozownia – mieści się tam ekspozycja (ogromna!) maszyn rolniczych
Motylku, chodź do mnie!
Chata średniozamożnego chłopa
Dzbanuszki
Lala!
Małgosia Gęsiareczka
Znacznie bogatsze wnętrze
Jak wytłumaczyć, że żuraw to nie tylko ptak? 🙂
My w lustrze odbici – i pisanki!
Co też namalowali na tych jajeczkach?
Zielarka
Młyn
Młyńskie koło od środka…
…i w ruchu – to dopiero była atrakcja!
Gdy nóżki odmawiają posłuszeństwa, przydaje się Tula
Narzędzia weterynaryjne
Słynne bezoary, których używał Harry Potter, to po prostu kulki zbitej sierści zwierząt przeżuwjących
Pałac
Dawny powóz
Lodówki
Zaprzyjaźniamy się z termobutelką PacificBaby
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka
ul. Pałacowa 5
18-230 Ciechanowiec
czynny 8-17 w dni powszednie, w soboty, niedziele i święta – 9-18.
Bilety
zwiedzanie z przewodnikiem: normalny 10 zł/ulgowy – 5 zł, spacer bez zaglądania do wnętrz – odpowiednio 6 i 3 zł. Zdecydowanie polecamy to pierwsze, bo naprawdę jest co oglądać, a na “doczepienie” do grupy nie trzeba czekać (przewodnicy chodzą – jak konie w kieracie – w kółko i do grupy można dołączyć w dowolnym momencie zwiedzania, bez ryzyka, że się cokolwiek straci).
http://www.muzeumrolnictwa.pl/index.html
Pingback: Z potrzeby Piękna… | W podróży przez życie