Zamek w Gródku, czyli Liptovský Hrádok

Hrádok to po prostu Gródek. Ten Liptowski “wyposażony” jest w ciekawy zamek, któremu zawdzięcza swoją nazwę… a że każda Mała Księżniczka musi co jakiś czas zajrzeć do zamku – musieliśmy i jego zobaczyć, starannie omijając zbroje, bo Starsza M. za rycerzami nie przepada. Cóż, kiedyś dorośnie do swojego rycerza, a póki co – nie męczymy jej bliższym zapoznawaniem się z rycerskim ekwipunkiem.

Oględziny zamku w Liptovskim Hrádoku potwierdziły tezę, że słowackie zamki wyglądają zdecydowanie lepiej z daleka niż z bliska – bo w tym drugim przypadku zbytnio widać rekonstrukcje, nierzadko w betonowym stylu. Jednak zawsze zwiedzić warto, bo Małym Księżniczkom stopień rekonstrukcji nie przeszkadza, a zamek okazuje się idealnym terenem do zabawy – a później tematem do snucia długich opowieści.

Zamek został zbudowany najprawdopodobniej na początku XIV wieku na pięciometrowej wapiennej skale. W XVII stuleciu rozbudowano go o pokaźny renesansowy kasztel, który obecnie stanowi hotel i restaurację. Starsza część zamku po pożarze 1803 roku zachowana jest w postaci częściowo rekonstruowanej ruiny.

DSC_0306

DSC_0307a

DSC_0308

DSC_0309

DSC_0321

2 thoughts on “Zamek w Gródku, czyli Liptovský Hrádok

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s