Kapliczka na końcu (polskiego) świata – Wólka Żmijowska

Okolice Horyńca słyną z objawień maryjnych, obfitują więc też w liczne kapliczki upamiętniające te wydarzenia. Jedna z ciekawszych legend wiąże się z usytuowaną na północ od Wólki Żmijowskiej kapliczką zwaną Pięć Sosen.

Już samo położenie kapliczki zasługuje na uwagę: tuż pod ukraińską granicą, na skrzyżowaniu dróg prowadzących przez las, w otoczeniu przepięknych zabytkowych drzew. Obecnie czar miejsca psuje trochę nowo wybudowana kaplica po drugiej stronie drogi. Nie było jej jednak w XVIII w., kiedy to w tym wielce urokliwym miejscu, wedle legendy Matka Boska objawiła się dzieciom pasącym krowy. Postawiono skromną kapliczkę, obok której wytrysnęło źródełko mające ponoć moc uzdrawiania… W tym miejscu kończą się dzieje większości tego typu miejsc objawień, jednak – nie tego, które jest bohaterem naszej opowieści… Można powiedzieć, że dopiero się zaczynają.

Kult rozwijał się przez ponad stulecie bez zakłóceń. Później przyszła wojna, a wraz z nią – Armia Czerwona, której żołnierze zburzyli kapliczkę w 1945 r. Rok później przechodzili tamtędy żołnierze – i znów nastąpiło objawienie (jednego z nich Matka Boska chwyciła ponoć za serce… dosłownie), połączone z żądaniem odbudowy kapliczki. Podjęto próbę, jednak się nie udało zrealizować planu, aż do 1976 r. – czasu, kiedy nastąpiło kolejne objawienie. Tym razem kapliczkę – w konspiracji przed władzami – odbudowano. W tym kształcie dotrwała do 2006 r., kiedy spłonęła (ślady pożaru do dziś widać na drzewie). Tym razem jednak mieszkańcy okolicznych wsi nie czekali na kolejne objawienia i kapliczkę odbudowali po raz kolejny. W takim kształcie ją widzieliśmy i my…

DSC_1236

Kapliczka w lesie

DSC_1237

DSC_1238

M. próbuje zajrzeć (jest to możliwe)

DSC_1235

Pobliskie drzewa

DSC_1240

Nowa, pozbawiona uroku leśnego sanktuarium kaplica

DSC_1249

W okolicach Wólki Żmijowskiej nie wypada nie spotkać gada

DSC_1231

Cerkiew w Wólce Żmijowskiej

Kapliczka znajduje się na północ od Wólki Żmijowskiej (z miejscowości prowadzi tylko jedna gruntowa droga na północ), na skrzyżowaniu dróg – dobrym punktem orientacyjnym jest nowa kaplica – kapliczka znajduje się po drugiej stronie drogi.

Będąc w Wólce Żmijewskiej, koniecznie zobaczcie piękną cerkiew z końca XIX w., zrujnowaną po 1947 r. i w ostatnich latach trochę odremontowaną…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s