Nad Niemnem, czyli Litwa centralna

Z wielkich powieści przełomu XIX i XX w. “Lalkę” i “Faraona” uwielbiałam, “Noce i dnie” tolerowałam, ale na “Nad Niemnem” dostałam alergii. Jednak kiedy zobaczyłam piękno nadniemeńskich terenów – jedno muszę przyznać: opisy tamtejszej przyrody nie są przesadzone, a jej uroda naprawdę nas zachwyciła.

Objazdową wycieczkę po Litwie centralnej odbyliśmy, startując i kończąc na przejściu granicznym Budzisko-Kalvarija. Trasę staraliśmy się zaplanować tak, by zobaczyć jak najwięcej krajoznawczo, zostawiając sporą dozę dowolności i działania spontanicznego, jednak koncepcja “pętli” z założenia narzucała selekcję.

Pierwszym “punktem programu” stał się jeden z licznych na tych terenach pomników ofiar hitleryzmu pod Kalvariją (Kalwaria).

DSC_9630

Następnie udaliśmy się ku miejscowości Vištytis (Wisztyniec) oraz otaczającego ją parku krajobrazowego, z pięknym jeziorem i lasami skrywającymi liczne niespodzianki, jak małe święte źródełko czy też… twórczość ludowa z wikliny.

DSC_9634

DSC_9635

DSC_9638

DSC_9644

Pod Vištytis znajduje się też ogromny głaz narzutowy.

DSC_9649

Dalszy ciąg przejazdu wzdłuż granicy rosyjsko-litewskiej miał charakter bardziej poznawczy, tereny te – najpierw malowniczo pofalowane, później przeraźliwie płaskie, noszą silne piękno epoki komunistycznej – sporo tam zrujnowanych zakładów oraz “klocków” z wielkiej płyty.

Sytuacja zmienia się, jak dojeżdżamy do Niemna w miejscowości Jurbarkas (Jurbork) i wzdłuż rzeki udajemy się w stronę Kowna – teren staje się coraz ciekawszy, miejscowości – coraz ładniejsze, a atrakcje turystyczne się zagęszczają.

W Šilinė uwagę przyciąga drewniany dwór, niestety ze względu na “zbyt kontaktowego” miejscowego pijaczka nie byliśmy w stanie zatrzymać się tam dłużej.

Pilis natomiast kryje w sobie Zamek Giełgudów (Panemunės pilis), gruntownie odbudowany, nie we wszystkich fragmentach w sposób udany, ale i tak miejsce – ze względu na otoczenie pięknego parku ze stawami – jest godne uwagi.

DSC_9665

DSC_9669

DSC_9673

Równie ciekawy “zamek”, a raczej neogotycki pałac, znajduje się w pobliskim Raudone (Raudań).

DSC_9679

Wzdłuż Niemna znajdziemy też wiele grodzisk (w ogóle na Litwie jest ich pełno, widać, jak szalały tam niegdyś litewskie plemiona, polskie grodziska przy nich wydają się jakieś mało efektowne). My zdobyliśmy dwa – pierwsze w miejscowości Veliuona (Wielona), gdzie trudno w zasadzie mówić o “grodzisku”, gdyż jest ich cały kompleks, połączonych obecnie ścieżkami spacerowymi i schodami, z cudownymi widokami na Niemen.

DSC_9688

DSC_9694

DSC_9706

Drugie natomiast w Seredžius (Średniki), również oferujące piękną panoramę okolicy.

DSC_9719

DSC_9721

DSC_9727

DSC_9728

W okolicach Seredžius trafiliśmy także na naprawdę interesujący neogotycki Pałac Tyszkiewiczów (nazywany Belwederem), stopniowo popadający w ruinę.

DSC_9714

Objazd zakończyliśmy w Kownie, gdzie “na szybko” zobaczyliśmy Stare Miasto (na pewno trzeba będzie kiedyś tam wrócić na dłużej). Kto ciekaw, co warto tam szczegółowo obejrzeć – niech zajrzy do naprawdę dobrego artykułu – tutaj.

DSC_9734

Z Kowna niezmiernie nudną i zatłoczoną drogą magistralną A5 wróciliśmy do Polski…

4 thoughts on “Nad Niemnem, czyli Litwa centralna

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s