Nad Rospudą, tym razem bunkry zamiast kajaka

Parę lat temu, jeszcze w czasach przedmałgosiowych, płynęliśmy z mężem Rospudą kajakiem. Rzeka piękna, o zmiennym charakterze – gorąco polecamy! Jednak spływ kajakiem ma ten urok, że trudno się zwiedza to, co jest przy rzece, jednak niekoniecznie łatwo dostępne z rzeki. Pamiętam, że zastanawialiśmy się wtedy nad zwiedzaniem bunkrów w rejonie Bakałarzewa, jednak się nie udało. Ja – jako istota o dość obojętnym stosunku do fortyfikacji (chętnie zobaczę, byle nie w za dużej ilości) – zapomniałam. Mój Mąż nie, więc jak tylko byliśmy w okolicy, tym razem nie kajakowo – ruszyliśmy na poszukiwania. Nie wszystkie zaznaczone na mapie bunkry odnaleźliśmy, są bowiem dość dobrze poukrywane w krzakach i pomiędzy zabudowaniami, a prowadzące do nich drogowskazy nie są zbyt precyzyjne, ale to co widzieliśmy, świadczy o tym, że umocnienia nad Rospudą były naprawdę solidne.

Bunkry na linii Raczki – Bakałarzewo – Filipów znajdowały się niegdyś na granicy Prus Wschodnich, a Niemcy zaczęli je budować, gdy wizja wojny z ZSRR stała się realna.

Więcej o bunkrach w Polsce północnej przeczytacie tutaj. Warto zajrzeć, bo strona ciekawa.

W Bakałarzewie można zwiedzać jeden dwukondygnacyjny bunkier zrekonstruowany w ramach skansenu fortyfikacyjnego (muzeum czynne w sezonie, bilet wstępu 5 zł). Warto tam zajrzeć, bo zazwyczaj bunkry zwiedzamy w wersji zrujnowanej oraz zawilgoconej i taki obraz bunkrów “od nowości” sobie wyrabiamy, tymczasem bunkier w Bakałarzewie przekonuje nas, że znajdującym się w nim żołnierzom wcale nie musiało być zimno i mokro…

Raczki:

r

Bunkier, na którym akurat budowany jest… bar

r3

Te krzaki skrywają kolejny bunkier

r2

Oto i on

Bakałarzewo:

b

Jeden z bunkrów

b2

Skansen z daleka

DSC_9526

…i z bliska

DSC_9535

Wnętrze

DSC_9524

Widok spod skansenu

Filipów:

f

f2

f3

Najciekawszy z trzech widzianych przez nas bunkrów w Filipowie

DSC_9495

2 thoughts on “Nad Rospudą, tym razem bunkry zamiast kajaka

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s