Śladami Ludwika Szalonego – Neuschwanstein, Hohenschwangau i Linderhof

Bawaria powitała nas potwornym, ulewnym deszczem i zimnem. Pożegnała – bajeczną pogodą. W międzyczasie zdążyliśmy zobaczyć trzy zamki Ludwika Szalonego oraz ponieść godną tego władcy górską klęskę. Dziś o zamkach…

Mgła dodaje zamkom aury tajemniczości. Nawet jeśli w parze z nią idzie ulewny deszcz, przyjemność zwiedzania pozwala odczuć bujna wyobraźnia, a tej w zamkach Ludwika Szalonego bogatej pożywki dostarczają fakty. Tak niezwykłe, że aż bajkowe.

Ludwik Szalony, a właściwie Ludwik II Wittelsbach (1845-1886), był władcą dość ekscentrycznym. Król Bawarii, który znacznie bardziej niż polityką interesował się sztuką (za jego panowania Bawarię włączono do Rzeszy Niemieckiej, do czego przyczyniły się długi władcy), mecenas Wagnera, utożsamiający się z Parsifalem, pod koniec życia odseparował się w alpejskich baśniowych zamkach, które przyczyniły się do jego ruiny. Okoliczności jego śmierci nad jeziorem Starnberg są owiane tajemnicą i legendami. Żyć pod jego rządami bym nie chciała, jednak zamki robią wrażenie.

Hohenschwangau to położone w pobliżu Füssen rodowe gniazdo Wittelsbachów, zbudowane w duchu neogotyku w pierwszej połowie XIX w. za panowania ojca Ludwika Szalonego – Maksymiliana. Siedziba Ludwika do czasu wybudowania Neuschwanstein.

http://www.hohenschwangau.de/

DSC_3816

DSC_3791

DSC_3794

DSC_3839

Widok na Hohenschwangau spod Neuschwanstein

DSC_3836

Neuschwanstein to zamek jak z bajki, z mnóstwem wieżyczek i zdobień. Budowany od 1869 r., nieukończony za życia Ludwika, kosztował go majątek. Miał być fantazją na temat zamku rycerskiego i muzyki Wagnera, ale efekt przeszedł chyba oczekiwania pomysłodawcy. Mnóstwo pomieszczeń, z czego każde w innym stylu, łącznie z jaskinią. Budowa zamku wiązała się z ogromnymi wydatkami i zadłużeniem, które doprowadziło do zmuszenia władcy przez rząd Bawarii do abdykacji. Co ciekawe, zadłużenie zlikwidowano bardzo szybko, już pod koniec XIX w. – poprzez udostępnienie zamku zwiedzającym. Dziś jest to największa atrakcja turystyczna Bawarii, przez którą przewalają się tłumy turystów.

DSC_3785

Widok na Neuschwanstein spod Hohenschwangau

DSC_3814

DSC_3818

Po drodze do zamku

DSC_3820

DSC_3834

Tłok skutecznie zniechęcił mnie do robienia zdjęć, więc najlepsze widoki zamku znajdziecie tu: http://www.neuschwanstein.de/index.htm

DSC_3832

Jak tu spokojnie robić zdjęcia?

DSC_3843

Cudna, alpejska pogoda

Z Neuschwanstein poszliśmy na pobliskie Tegelberg (1881 m n.p.m.). Z założenia spacer miał obfitować w piękne widoki na zamki Hohenschwangau i Neuschwanstein, jednak przy pogodzie, która była, nie zaoferował nic oprócz deszczu. Rzadko kiedy aż do tego stopnia nie mam ochoty ruszyć w góry, ale wtedy marudziłam cały czas… Było mi mokro, zimno i nie chciało się kompletnie nic, zwłaszcza że siły chciałam zachować na kolejny dzień w wyższych górach.

DSC_3847

DSC_3848

DSC_3850

Czasem nawet było coś widać…

DSC_3857

DSC_3864

Linderhof powstał w latach 70. XIX w. Malutki pałacyk-cacko, zainspirowany barokową architekturą francuską, otoczony jest romantycznym parkiem pełnym fantazyjnych budowli – każdej w innym stylu. Znajdziemy tam grotę z jeziorem, domek z rajskim drzewem, mały meczecik oraz wiele innych, bardziej tradycyjnych budowli. Tu wreszcie pogoda dopisała, więc spacer (choć w szybkim tempie) był prawdziwą przyjemnością i przygodą pełną niespodzianek.

http://www.linderhof.de/

DSC_4310

DSC_4316

Linderhof jest położony w przepięknej okolicy

DSC_4317

DSC_4318

DSC_4320

Pałac – neorokokowe cacko

DSC_4322

DSC_4344

DSC_4348

Meczecik

DSC_4354

DSC_4357

Grota

DSC_4366

I jej fantazyjne wnętrze

DSC_4383

“Rajski domek”

DSC_4390

5 thoughts on “Śladami Ludwika Szalonego – Neuschwanstein, Hohenschwangau i Linderhof

  1. Neuschwanstein to zamek, który cały czas mam na liście miejsc do zobaczenia. Jak byłam mała, to wraz z kuzynką układałyśmy puzzle (1000 albo 1500 elementów) właśnie z tym zamkiem w zimowej aurze. Od tamtego czasu jestem oczarowana tym miejscem. Choć słyszałam, że miejsce jest trochę przereklamowane, ale może twierdzą tak osoby, które nigdy nie myślały o zamku jak o siedzibie księżniczek 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s