Na Chopok przez Deresze, czyli inny wariant znanej trasy

Kolejnego dnia urlopu, kiedy poprawiła się pogoda w Tatrach Niżnych, za cel obraliśmy fragment najwyższej – przekraczającej 2000 m n.p.m. – części tego pasma. Przy poprzednim pobycie w Liptowie odwiedziliśmy od południa wschodnią część dwutysięczników Tatr Niżnych czyliChopok (2024 m) i Dziumbier (2043 m), a tym razem – wybraliśmy część zachodnią, czyli przejście głównego grzbietu od szczytu Deresze (słow. Dereše, 2004 m) do Chopoka, z dojściem od strony północnej.

Z parkingu w Dolinie Demianowskiej (słow. Demänovská dolina) weszliśmy żółtym szlakiem przez Tri vody na Sedlo Poĺany (1837 m).

Podejście jest konkretne, ale sympatyczne – wysokości nabiera się sprawnie. Na niższym odcinku możemy się nacieszyć cieniem od lasu i chłodem od strumienia (który bardzo przypadł do gustu dziewczynkom), później już wychodzimy na odkryty, mocno nasłoneczniony, teren, co trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu wycieczki w cieplejsze dni. W związku z faktem, że wiatrołomy przetrzebiły tu lasy parę lat temu, widoki uatrakcyjniające trasę pojawiają się dość szybko.

Sedlo Poĺany to świetne miejsce na odpoczynek, z rozległą panoramą i miękką trawą. Nacieszmy się nią, bo dalej szlak w stronę Dereszy (2 004 m) i Chopoka (2 024 m) robi się coraz bardziej kamienisty…

Na szlaku między przełęczą a Dereszami nie ma tłumów, zagęszcza się dopiero w okolicach Chopoka, którego szczyt niezależnie od pory roku przeżywa oblężenie 😉

Aby ulżyć kolanom (a dzieci miały dodatkową atrakcję) z Chopoka zjechaliśmy kolejką. Zjazd na stronę północną składa się z trzech odcinków, każdy innego typu: na samym górze zjeżdża się dłuższy, stromy kawałek gondolą; następnie – krótki ale stromy – kolejką terenową (wagonik jest jeden, więc oczekiwanie na zjazd bywa dłuższe od samego zjazdu); najniższy to kolejka krzesełkowa ponad łagodniejszą częścią zbocza.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s