Beskid Niski widokowy – Bartne, Banica, Wołowiec

Po taplaniu się w błotku na obrzeżach Magurskiego Parku Narodowego i pięknej, acz niewidokowej buczynie Świerzowej – zatęskniliśmy za typowymi dla Beskidu Niskiego pejzażami opuszczonych wsi i dolin. Wyruszyliśmy więc na rundkę po dawnych wsiach. Punktem startu i zakończenia naszej pętelki była Bacówka PTTK w Bartnem – miejsce dla mnie dość sentymentalne, tam bowiem przed laty zaczęła się moja przygoda z Beskidem Niskim.

Udaliśmy się z Bartnego do Banicy – dawnej wsi, na której (jak sporej części wsi w Beskidzie Niskim) bolesnym piętnem odbiła się historia II wojny światowej i jej konsekwencji: najpierw w 1943 roku Niemcy w ramach akcji odwetowej rozstrzelali młodych mieszkańców wsi, a następnie tych, co przeżyli – wysiedlono w ramach Akcji “Wisła”.

Obecnie – jest tu jedno gospodarstwo, Gościniec Banica oraz – coś się buduje. Ślady fundamentów, drzewa owocowe niegdyś rosnące przy domach oraz ukrytą w zaroślach starą cerkiewną banię – wciąż można odnaleźć i niezmiennie wywołują w nas refleksję na temat ludzkiego losu i ulotności tego, co materialnie posiadamy…

O dawniejszych wydarzeniach – I wojny światowej – przypomina zadbany cmentarz wojenny, jeden z licznych w tym rejonie.

Z Banicy udaliśmy się do Wołowca – urokliwą ścieżką prowadzącą przez las nad strumieniem. Z dawnych czasów pamiętamy forsowanie strumienia wielokrotnie, obecnie – szlak ma ułatwienia w postaci mostków, przez co niewątpliwie idzie się nim łatwiej, ale … część uroku stracił.

Wołowiec miał nieco więcej szczęścia niż Banica – ominęła go prawie II wojna światowa; po niej wywieziono mieszkańców w głąb ZSRR w ramach Akcji “Wisła”, jednak w 1958 roku ośmiu rodzinom udało się wrócić (co stanowi zaledwie część ludności wsi). Obecnie mieszka tu ok. 50 osób, w tym pisarz Andrzej Stasiuk.

Do pejzaży Wołowca mam ogromny sentyment i zawsze chętnie tu wracam…

Z Wołowca wróciliśmy do Bartnego – na zasłużone łemkowskie pierogi w bacówce!

Trasa:

Bartne (PTTK) – Banica – Wołowiec – Bartne (obiad)

15 GOT

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s