Kudłoń – idealna wycieczka z dziećmi!

W Gorcach nie było nas bardzo dawno. Jakże więc się ucieszyliśmy, gdy znalazły na trasie naszego przejazdu z Beskidu Żywieckiego w Beskid Niski! I jak okazało się, że pogoda nam sprzyja!

Wycieczka na Kudłoń z Rzek to jedna z fajniejszych tras na rodzinną wycieczkę.

Podejście ścieżką dydaktyczną Dolina Gorcowego Potoku jest pełne uroku: prowadzi spokojną, cienistą doliną, którą płynie piękny potok. Kiedy podejście robi się konkretniejsze – urozmaicają je liczne schody. Tu w rodzinie zdania są podzielone: rodzice woleliby mniej ingerencji w naturalny krajobraz, Starsza M. marudziła, za to Młodsza M. – fanka schodów i kładek – entuzjastycznie leciała do przodu, że trudno ją było dogonić!

Po wyjściu na grzbiet – przez prawie cały czas towarzyszą nam piękne gorczańskie widoki, z polankami i szałasami. Uczta dla serca!

Wierzchołek Gorca Troszackiego (1235 m n.p.m.) leży na pięknej polance – idealnej na rodzinny odpoczynek, szaleństwa na trawiastej łące i nabranie sił na prawie niewyczuwalne podejście na Kudłonia (1274 m n.p.m.). Jak zejdziemy z polanki prowadzącej z Gorca Troszackiego, wkraczamy w dzikszą krainę wiatrołomów i surowszego krajobrazu. Zwieńczony krzyżem, zarośnięty wierzchołek Kudłonia nie jest niestety oznaczony tabliczką, więc ktoś ‘niewtajemniczony’ może pominąć, nie zauważając czwartego co do wysokości szczytu w Gorcach.

Aby zejść z powrotem do Rzek, trzeba odrobinę się cofnąć w stronę Gorca Troszackiego – i złapać szlak prowadzący do Doliny Kamienicy. Zejście znów obfituje w gorczańskie widoki. Późniejsza droga doliną do Rzek natomiast nieco się dłuży, choć na końcówce czeka piękna niespodzianka – zarośnięte stawki, na których nawet można poobserwować kaczki.

Wróciliśmy zachwyceni – i nawet nie taka krótka jazda w Beskid Niski nie była już taką straszną perspektywą…

Trasa:

Rzeki (parking przy polu biwakowym GPN Trusiówka) – Dolina Gorcowego Potoku – Polana Podskały – Gorc Troszacki – Kudłoń – Gorc Troszacki – Stawieniec – Dolina Kamienicy – Papieżówka – Trusiówka

20 GOT

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s