Percią na Luboń

Mimo że położona w Beskidach, Perć Borkowskiego oferuje zupełnie niebeskidzką scenerię wielkiego gołoborza. Niezbyt trudna trasa okazała się strzałem w 10 dla Starszej M., która z zapałem kozicy skakała z głazu na głaz i zapowiedziała, że więcej takich tras zamawia na wakacje. Nieco gorzej odnalazła się towarzysząca nam goldenka Nala, która przy całej swojej mądrości nie potrafiła odnaleźć kolejnych znaków szlaku, a jej łapy nie czuły się najlepiej na głazach. Na szczęście – odcinek po kamieniach nie był za długi.

Perć Borkowskiego zawdzięcza swoją nazwę budowniczemu i wieloletniemu gospodarzowi schroniska na Luboniu Wielkim – Stanisławowi Duninowi-Borkowskiemu. Znajduje się ona na żółtym szlaku wiodącym z Rabki-Zarytego na szczyt Lubonia Wielkiego. Prowadzi poprzez największe gołoborze w Beskidzie Wyspowym, pośród głazów i ukrytych pośród nich jaskiń. Ponoć kiedyś znajdował się na niej łańcuch – jednak na obecnym przebiegu szlaku go nie znaleźliśmy.

Szlak nawet poza obszarem gołoborza jest bardzo malowniczy i widokowy, a zarazem – niezbyt męczący. W sam raz na rodzinny spacer.

Trasa:

Rabka-Zaryte (parking przy cmentarzu) – perć Borkowskiego – Luboń Wielki (schronisko)
– (niebieski) – Rabka-Zaryte

14 GOT

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s