Krzysia – czyli opowieść o priorytetach

Przygody sympatycznej Krzysi, bohaterki książek Frances Watts, znamy nie od dziś (tu znajdziecie parę słów o naszym poprzednim z nią spotkaniu) i nie od dziś ta ambitna i życzliwa światu dziewczynka budzi uśmiech na naszych ustach. Ostatni tom opowieści – “Krzysia i ptasie kłopoty” – jest nie tylko ciekawy (aż trudno się oderwać), lecz także – opowiada o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni i umiejętności dokonywania wyborów, odpowiedzialności za nie oraz… o umiejętności przegrywania. Czyli o sprawach, które nie zawsze przychodzą łatwo nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

Osią powieści jest turniej zorganizowany z okazji urodzin Lady Beaty – a wspaniałe nagrody kuszą wszystkich, także i Krzysię, która zostaje dopuszczona do konkurencji dla giermków. Jej radość z przygotowań jednak psuje troska o zamkowego gołębia, który czuje się odrzucony przez swojego pana. Kiedy więc w trakcie jednej z konkurencji słyszy smutne gruchanie – nie waha się ani chwili: rezygnuje z szansy na wygraną, aby pomóc przyjacielowi…

Przegrana nie boli tak bardzo również wtedy, gdy się ma pozytywne wzorce, a Krzysia (i jej czytelnicy) ma się od kogo uczyć. Edward – chłopiec, z którym Krzysia wygrywa jedną z turniejowych konkurencji, pokazuje, jak godzić się z porażką w prawdziwie wielkim stylu. To cenna lekcja dla dzieci, gdyż niestety wzorców “przegrywania z klasą” we współczesnej kulturze opartej na kulcie sukcesu mamy niewiele, a nie jest wykonalne, by zawsze być we wszystkim najlepszym.

Jak każda część serii – “Krzysia i ptasie kłopoty” tryska humorem i optymizmem, a także pokazuje, że warto mieć odwagę, by spełniać marzenia. Jednocześnie – jak zaznaczyłam wyżej – jest to “najdoroślejszy” z tomów, pokazujący, jak ważne jest dokonywanie wyborów i ustalenie priorytetów oraz radzenie sobie z porażką tak, by ona motywowała. Wszystko to sprawia, że Krzysia – mimo, że żyje w odległych rycerskich czasach – może być świetną przyjaciółką współczesnego dziecka.

Krzysia i ptasie kłopoty
Autor: Frances Watts
Ilustracje: Gregory Rogers
wyd. Literówka, 2017

o_11

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s