Chryszczata i Jeziorko Bobrowe

Choć leży na głównym – czerwonym – szlaku idącym przez Bieszczady, Chryszczata (997 m) nie jest zbyt popularnym szczytem.Być może przyczyniają się do tego jej strome zbocza, położenie z dala od większych miejscowości oraz brak widoków ze szczytu. Tymczasem – zwłaszcza jesienią, pośród złotych liści, jest tu niezwykle pięknie. I różnorodnie.

My szliśmy na Chryszczatą z Huczwic – najpierw, do Jeziorka Bobrowego, drogą, która jest prawie płaska, a jej urozmaicenie stanowią prześwitujące co jakiś czas widoki na góry.

Okolice pełnego uroku Jeziorka Bobrowego, ze sporą wiatą i punktem widokowym, stanowią dobre miejsce na postój – kolejne tak dobre będzie dopiero na szczycie góry.

Samo jeziorko nie ma naturalnego charakteru – powstało wskutek zbudowania tamy na strumieniu płynącym przez bagnisty teren; wtórnie okolicę tę zasiedliły bobry, których pracę wyraźnie widać.

Z rejonu jeziorka na szczyt Chryszczatej prowadzą po stromych zboczach ścieżki dydaktyczne; droga staje się trudniejsza (zwłaszcza po deszczu i dla małych nóżek) i bardziej urozmaicona oraz dzika – niewątpliwie częściej niż turyści spacerują tu dzikie zwierzęta (widzieliśmy ślady bytności różnych zwierzaków, w tym nawet – dość świeże żubrze kupy).

Szczyt Chryszczatej nie jest widokowy, ma za to sporo spokojnego uroku. Można tu usiąść i odpocząć po trudach podejścia – i nabrać sił na dalszą drogę.

Trasa:

Huczwice – Jeziorko Bobrowe – Chryszczata – Huczwice

14 GOT

dsc_3708dsc_3719dsc_3732dsc_3741dsc_3776dsc_3781dsc_3791adsc_3858dsc_3864

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s