Twierdza Hanicka

Pędziliśmy pod górkę, niepewni, czy w ogóle coś z tego wyjdzie – było już późno i było wiadomo, że pod bramę twierdzy nie dotrzemy punktualnie na godzinę ostatniego wejścia. Po drugie, nie wiedzieliśmy, czy Małym M. się spodoba i czy wytrzymają długie zwiedzanie. Udało się – spóźnialskich doczepiono do ostatniej grupy zwiedzających, Starszej M. “podziemne miasto” się spodobało, a Młodsza większość zwiedzania… przespała.

Tvrz Hanicka, czyli Twierdza Hanicka stanowiła najważniejszy element umocnień, które powstały w 1938 roku i nie zostały nigdy użyte w walce. Twierdza składała się z 6 schronów połączonych korytarzami podziemnymi. W latach 1975-93 przebudowywano ją na schron przeciwatomowy, ale prace przerwano z powodów finansowych.

Obecnie stanowi muzeum i zwiedzania jest tu sporo, trwa ono ponad godzinę, a do tego od czasu do czasu przewodnicy nawet zezwalają na (kontrolowane) myszkowanie po zakamarkach. “Podziemne miasto” ze sporym stopniem zachowanego wyposażenia robi wrażenie. Przewodnik opowiada po czesku, ale można wypożyczyć karteczkę po polsku…

Zwiedzanie twierdzy można uzupełnić spacerkiem wzdłuż linii schronów w tej części Gór Orlickich – jest co oglądać.

dsc_2648dsc_2656dsc_2661dsc_2668dsc_2677dsc_2691dsc_2697dsc_2700dsc_2704dsc_2725dsc_2727dsc_2729

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s