Między Panną a Babą – Trosky

Panna i Baba to… dwie wieże zamkowe. Przedzielone ogromną odległością. O, tak – Trosky to zamek, w którym można się zmęczyć, chodząc po schodach. Mimo to – warto zobaczyć zamek-symbol Czeskiego Raju nie tylko z zewnątrz, gdyż widoki z wież są naprawdę godne uwagi.

Według legendy, zamek zamieszkiwały kiedyś dwie kobiety matka (lub według innej wersji – teściowa) oraz córka (synowa), które miały rządzić zamkiem sprawiedliwie pod nieobecność dziedzica. Pokłóciły się jednak straszliwie i każda zamknęła się w swojej wieży, które zostały na ich cześć nazwane Panną i Babą.

Historyczne źródła zeznają natomiast, że zamek Trosky został zbudowany w końcu XIV wieku na wylocie dawnego wulkanu, czemu warownia zawdzięczała swoje oryginalne rozplanowanie i właściwości obronne – aż do XVII w. pozostała bowiem niezdobyta. Spalona przez wojska cesarskie w czasie wojny trzydziestoletniej, zaczęła popadać w ruinę. XIX stulecie odkryło ją dla turystyki – i tak oto Trosky stał się symbolem Czeskiego Raju…

Dziś poza resztkami murów oraz widokami, możemy podziwiać także pokazy ptaków drapieżnych na zamkowym dziedzińcu. Uwaga! W szczycie sezonu jest tu tłoczno!

dsc_1595dsc_1598dsc_1599dsc_1606dsc_1608adsc_1611dsc_1612

dsc_1632

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s