Najlepszy “plac zabaw” w Czeskim Raju – Příhrazské skály

Starsza M.  nie lubi tras nudnych. Uwielbia skałki, drabinki, trudności – jest to dla niej “naturalny plac zabaw”. Za najlepszy w Czeskim Raju uznała kompleks Příhrazské skály. Trzeba przyznać – nagimnastykowaliśmy się tam nieźle.

Scenariusz wycieczki napisała pogoda – planów w okolicy Příhrazskich skál mieliśmy sporo, chcieliśmy zrobić pętelkę… Niestety, było deszczowo, więc program został znacząco okrojony. Ale i tak – wrażeń na ten dzień wystarczyło, mimo że zrobiliśmy jedynie 4 km.

Za to – jakie!

Zostawiliśmy samochód na parkingu pod restauracją Na Krasnej Vyhlídce i ruszyliśmy w las. Byłby to na początku dość zwyczajny las, gdyby nie to, że w nie za dużej odległości od ścieżki kończył się urwiskiem. W końcu – jak vyhlidka, to vyhlidka!

Szlak szybko zaczął iść w dół, gdzie czekał na nas Studený průchod – ciasne przejście pośród omszałych skał. Jak w bajce, tylko krasnoludki gdzieś się pochowały…

dsc_1037dsc_1046dsc_1064

Dalej widokowy (i nieco eksponowany) czerwony szlak zaprowadził nas pod niezwykłe skały, na których w przeszłości znajdowała się trudna do zdobycia twierdza – Drábské světničky. Umocnienia zbudowano po raz pierwszy w XIII wieku na siedmiu piaskowcowych blokach, oddzielonych od siebie rozpadlinami. Pozostałości twierdzy można zwiedzać, a przy tym – nieźle się nagimnastykować na kolejnych drabinkach, przemieszczając się pomiędzy skalnymi blokami. Starsza M. była w siódmym niebie!

dsc_1090dsc_1091dsc_1106dsc_1112dsc_1113dsc_1117dsc_1119adsc_1120dsc_1123adsc_1134dsc_1151

Spod twierdzy wybraliśmy się na grodzisko Klamorna – jest to piękny punkt widokowy; można też odnaleźć tu pozostałości średniowiecznych budowli.

dsc_1203dsc_1164dsc_1167dsc_1195

Ponieważ pogoda powiedziała “stop”, z Klamorni pozostało nam wrócić z grubsza tą samą trasą, omijając tym razem co bardziej eksponowane fragmenty…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s