Vranov na raty

Tego dnia mieliśmy zobaczyć same ruiny średniowiecznego zamku Frýdštejn. Ale – że było już późno i zamek okazał się zamknięty – ruszyliśmy dalej w stronę Malej Skaly poprzez Vranovský hřeben, z planem dojścia w okolice słynnego Pantheonu. Założenie (mimo małej odległości) okazało się zbyt ambitne jak na wieczorny spacer z dziećmi w dodatku w dzień, kiedy upał dał się nam silnie we znaki…

Trasa jest bardzo ciekawa i urozmaicona, dzięki skałkom, drabinkom i punktom widokowym. Uroku dodają także porozrzucane tu i tam pomniki dawnej świetności tego terenu…

Tamtego dnia dotarliśmy na skałkę sąsiadującą z Pantheonem – i może dobrze, bo (znając czeskie obyczaje) sam Pantheon byłby pewnie o tej porze zamknięty.

dsc_0902dsc_0900dsc_0852dsc_0858dsc_0874dsc_0877dsc_0883dsc_0890

Pantheon uzupełniliśmy kilka dni później.

Zamek Vranov zbudowano w XV wieku; pełnił wtedy funkcje obronne, później przeżywał okresy rozkwitu i upadku aż do 1802 roku, kiedy to tereny te nabył Franciszek Zachariáš Rtimisch, który przebudował zamek i jego okolice (wybudował wiele pomników i obelisków). Także wnętrza miały upamiętniać znane osobistości. Po śmierci właściciela Vranov popadł w ruinę, która dziś jest (odpłatnie) udostępniana do zwiedzania.

Nie jest to miejsce, które da się zwiedzić w 15 minut – dużo tu chodzenia po schodach i schodkach, w górę i w dół, w towarzystwie pięknych widoków na Izerę. Niektóre odcinki są trudniejsze, ale już pięciolatka da sobie radę… Pełna zachwytu, bo “dużo się dzieje!”.

dsc_1711dsc_1724dsc_1750dsc_1752dsc_1769dsc_1781dsc_1789dsc_1797dsc_1806dsc_1808

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s