Tam, gdzie rozegrała się “Zemsta” – Odrzykoń

Gdybym czytała “Zemstę” w pobliżu zamku Kamieniec w Odrzykoniu, z pewnością – bardziej przypadłaby mi do gustu. Miejsce,  w którym rozegrał się pierwowzór akcji dramatu Fredry, jest bowiem piękne, a “podzielony zamek” – pełen uroku. Łatwo też tutaj przenieść się w czasie do epoki Cześnika i Rejenta oraz wczuć się w akcję.

Położony w pobliżu Krosna na wzgórzu o wysokości 452 m n.p.m. zamek został wzmiankowany po raz pierwszy w XIV wieku, jednak prawdopodobnie istniał wcześniej. Okres jego świetności przypadł na XVI i XVII stulecie, gościł tu wtedy m.in. król węgierski Jan Zapolya. Wtedy też miał miejsce sławetny spór dwóch rodzin o rezydencję, który zainspirował Fredrę do napisania “Zemsty”. Podczas wojen ze Szwedami zamek został zniszczony – i od tego czasu popadał w ruinę (jedna z baszt zawaliła się stosunkowo niedawno – w 2000 roku). Ciekawostką jest fakt, że współcześnie zamek jest nadal podzielony – jedna połowa należy do gminy Korczyna, druga – Wojaszówka.

Pół zamku można zwiedzać, trasa zwiedzania jest króciutka (chyba że wybierzemy opcję z interaktywną salą tortur 😉 ale przyjemna.

DSC_7058DSC_7067DSC_7072DSC_7077DSC_7078DSC_7081DSC_7061

http://zamekkamieniec.iq.pl/

Advertisements

One thought on “Tam, gdzie rozegrała się “Zemsta” – Odrzykoń

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s