Chełmiec – droga krzyżowa, pseudo-ruina i…

Do Chełmca podchodziliśmy dwa razy. Jak to poważnie zabrzmiało! Tymczasem przyczyna była bardzo prozaiczna – za pierwszym razem po prostu… nie znaleźliśmy parkingu z wolnym miejscem. Brzmi absurdalnie, ale niestety z dwójką małych i rozmarudzonych tamtego dnia dzieci wizja robienia dość długiej trasy przez samo miasto nas zniechęciła i udaliśmy się gdzie indziej. Za drugim razem i parking, i humory dopisały.

Idąc z Boguszowa-Gorców na ten uznawany długo za najwyższy w Górach Wałbrzyskich wierzchołek (851 m n.p.m., zdetronizowany przez Borową – 853 m n.p.m.), pokonaliśmy Drogę Krzyżową Górniczego Trudu. Jedyna w Polsce górnicza kalwaria liczy 14 zbudowanych z granitowych płyt stacji i wiąże w niepowtarzalny sposób opowieść o górniczym losie z pasyjną treścią.

Od ostatniej tablicy kalwarii już niewiele na szczyt Chełmca. Ten – zaskakuje. Nawet nie gigantycznym i kontrowersyjnym krzyżem millenijnym, górującym nad tą w sumie niewysoką górą. Niespodzianką okazuje się wieża widokowa, wyglądająca jak ruina. Nic tu się jednak nie rozpadło – zbudowano ją w 1888 roku jako sztuczną ruinę, efekt romantycznej fascynacji przeszłością. Po II wojnie światowej urządzono tu schronisko im. dr. Orłowicza, pozbawione wody, prądu i do tego bardzo kameralne, mieszczące maksymalnie… 10 osób. Istniało ono jednak jedynie trzy lata – w 1950 roku zostało zamknięte. Kolejny etap w historii wieży zaczął się w 1973 roku, gdy działalność rozpoczął tu Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy, w latach 80. intensywnie zagłuszający Radio Wolna Europa. Dziś nadajniki wykorzystywane są przez radio i telewizję cywilną, a na sam wierzchołek wieży można – za zgodą opiekunów miejsca – wejść.

Z Chełmca do Boguszowa zeszliśmy drogą. Też, jak się później okazało, wcale nie taką zwyczajną, bo korzeniami sięgającą lat 80. XIX wieku, a w latach międzywojennych służącą… wyścigom samochodów.

DSC_1110

Górnicza kalwaria

DSC_1112

Droga na Chełmiec

DSC_1117DSC_1118DSC_1123

DSC_1125

Wieża na szczycie Chełmca

DSC_1131

DSC_1133

Ogromny krzyż millenijny

Advertisements

2 thoughts on “Chełmiec – droga krzyżowa, pseudo-ruina i…

  1. Nie wiedziałam o tej kalwarii, a bardzo lubię ten typ architektury religijnej. Może uda mi się kiedyś tam wybrać. A sztuczną ruina faktycznie zaskakująca.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s