Góra bez wilków, za to z wulkanem – Vlčí hora

“Czy na szczycie Vlčí hora są wilki?”

Żadnego nie spotkaliśmy – ani po drodze, ani na wierzchołku.

Vlčí hora jednak nas zaskoczyła – choć znajduje się na skraju Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii, jej krajobraz różni się znacząco od pejzaży, do których Czeska Szwajcaria nas przyzwyczaiła: zamiast piaskowcowych tworów, znaleźliśmy tu bazaltowe “słupki” położone na szczycie charakterystycznego dla dawnego wulkanu stożka.

Szczycik Vlčí hora nie ma wybitnej wysokości (581 m n.p.m.) i jest zalesiona, ale z jej wierzchołka – przy dobrej pogodzie – możemy zobaczyć wiele (od Gór Łużyckich poprzez Szwajcarię Czesko-Saksońską po Karkonosze i Góry Izerskie), dzięki sięgającej korzeniami 1887 roku wieży widokowej, która w toku swej historii służyła różnym, nie tylko turystycznym, celom (przez parę lat po II wojnie światowej pełniła funkcję wieży obserwacyjnej armii czechosłowackiej).

Dzieciom oczywiście najbardziej przypadł do gustu spacer w tajemniczym, spowitym mgłami lesie (a nuż… zza krzaków wyskoczy WILK? 🙂 a także bliski kontakt z wulkanem “na żywo”, a konkretnie – bazaltowymi wieżyczkami…

DSC_0243DSC_0247DSC_0248DSC_0253

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s