Zamek na niepogodę… Kyjovský hrad

Po wycieczce do Jetřichovic pogoda w Czeskiej Szwajcarii postanowiła się popsuć. Ale co tam, postanowiliśmy się ruszyć na spacer. Może nie tak duży, jak planowaliśmy pierwotnie, ale zawsze.

Kyjovský hrad okazał się strzałem w dziesiątkę. Położone w pobliżu miejscowości Kyjov ruiny zamku na skałach dostarczają sporo wrażeń w krótkim czasie – i być może dlatego nawet przy średniej pogodzie ciężko znaleźć miejsce na niedużym parkingu położonym w jego pobliżu.

Pozostałości fortyfikacji sięgają XIV wieku, jednak, jak to w przypadku zamków w Czeskiej Szwajcarii, pozostało po nich bardzo niewiele, głównie – ukształtowanie terenu i gdzieniegdzie – ukryte w skałach schodki. Jednak mimo to prowadząca po Kyjovskim hradzie ścieżka absolutnie nie jest nudna.

Szlak ucieka z głównej, prowadzącej przez miejscowość, drogi – zupełnie w bok, ciasną ścieżką pomiędzy domami. Wiedzie ona obok starego cmentarza, a następnie wchodzi w las i pomiędzy skałki. Na trasie spotkamy dość liczne, ukryte w skałkach schody (niektóre w kiepskim stanie technicznym), prowadzące raz w dół, a raz w górę, na punkty widokowe. Bardziej eksponowane odcinki są zabezpieczone barierką.

Cała trasa jest krótka i nadaje się nawet na niepogodę (tylko uwaga wtedy na śliskie skały). Jest super dla przedszkolaków, bo ciągle “coś się dzieje” i nie sposób się nudzić. Starsza M. była zakochana…

DSC_0187DSC_0205DSC_0197DSC_0209DSC_0220DSC_0224DSC_0236DSC_0237

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s