Kirnitzschklamm – zapomniany zakątek Szwajcarii Saksońskiej?

Kirnitzschklamm zaskoczył nas brakiem tłumów turystów, tak charakterystycznych dla innych miejsc czeskiej i saksońskiej Szwajcarii. Z pewnością złożyło się na to kilka czynników. Ten piękny wąwóz odwiedziliśmy pod koniec wakacji w Saksonii, do tego – przy niestabilnej pogodzie, która część odwiedzających mogła zniechęcić. Do tego – leży on na samym końcu obfitującej w liczne atrakcje doliny Kirnitzschtal i dojazd do niego zajmuje sporo czasu. Ponieważ w sieci nie znaleźliśmy wiele informacji – wycieczka do Kirnitzschklamm miała dla nas posmak wyprawy w nieznane.

Wąwóz nas nie zawiódł: teren jest tu bardzo urozmaicony, od ciasnych wąskich przejść między skałami, poprzez tunel (!) po większą pagórkowatą przestrzeń z pojedynczymi piaskowymi ostańcami, niektórymi w postaci pionowych ścian. Są tu spore (jak na okolicę) różnice wysokości, a zatem – możemy poczuć się jak w górach, zwłaszcza kiedy szlak schodzi nad rzekę Kirnitzsch. Jest to zdecydowanie najpiękniejsza część tego uroczego zakątka Szwajcarii Saksońskiej – rzekę oglądamy najpierw ze stromego zbocza, ze znacznej wysokości, a następnie – schodzimy nad jej taflę, idąc wzdłuż trasy spływu łodzią. O samym spływie ciężko znaleźć informacje, skąd dokąd właściwie można płynąć – i w którym kierunku; do tego nie wszystkie przystanie – są czynne; niektóre – pamiętają lepsze czasy i trochę straszą…

Nam – ku rozczarowaniu Starszej M. – z powodu lekkiej dezinformacji nie udało się wziąć udziału w spływie, ale – naszym zdaniem – spacer wzdłuż trasy spływu oferuje znacznie ładniejsze widoki, a wąwozami już spływaliśmy, w Czechach, na znacznie dłuższych odcinkach (klik).

Z pewnością, patrząc po zdjęciach z sezonu, Kirnitzschklamm odwiedza  sporo osób. Na nas zrobił jednak wrażenie odrobinę wymarłego, a wrażenie to wzmagała opuszczona i rozpadająca się stacja łódek…

DSC_0015

Kraina skałek

DSC_0012

Niektóre ściany są pionowe

DSC_0009

Zejście do tunelu

DSC_0011

W tunelu

DSC_0010DSC_0021

Przejście dwupoziomowe

DSC_0028

Widok z góry na jedną ze stacji łódek

DSC_0031

Rzeka Kirnitzsch

DSC_0035

Opuszczona stacja łódek

Advertisements

One thought on “Kirnitzschklamm – zapomniany zakątek Szwajcarii Saksońskiej?

  1. Ciekaw jestem, jak by się wam spodobał spływ. Ja ostatnio spływałem Pilicą z Nadpilice i chyba zacznę częściej poza sezonem pływać!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s