Skały Zakonnic i… via ferrata. Skalne miasto Jonsdorf

W sporo ciekawych miejsc trafia się zupełnym przypadkiem. Tak było i w przypadku skalnego miasta Jonsdorf.

Na tamten dzień zaplanowaliśmy wycieczkę na Luž, a że planowo miała zająć pół dnia – szukaliśmy na mapie w bliższej okolicy czegoś ciekawego. Nasz wzrok zarejestrował “jakieś skałki” koło Kurortu Jonsdorf, które okazały się pięknym, nieco tajemniczym o przedwieczornej porze, skalnym miastem. A na deser, pod koniec spaceru, trafiliśmy na najprawdziwszą ferratę – co z tego, że nisko, była! Co prawda, nie skorzystaliśmy, bo byliśmy bez sprzętu…

Jondorf zostało założone prawie 500 lat temu przez celestynów z Oybin. Miejscowość jako kurort funkcjonuje od dość niedawna, wcześniej swoją egzystencję zawdzięczało licznym kamieniołomom. Część z nich można obecnie zwiedzać.

Nasza trasa biegła ścieżką przyrodniczą prowadzącą z jednego z parkingów powyżej miejscowości, prowadząc poprzez skały i ruiny zamku z powrotem do kurortu. Miejsce okazało się  spokojne, pozbawione tłumów, a pełne urokliwych zakątków, nierzadko o malowniczych nazwach, jak np. Skały Zakonnic. Dodatkowego smaczku dodaje pierwsza w Saksonii ferrata – na jedną ze skałek (nie jest elementem obowiązkowym trasy).

Trasa dość łatwa, tylko w niektórych miejscach, przy przejściu przez skałki dziecko potrzebuje asekuracji dorosłego. Sporo odcinków góra-dół po urozmaiconym terenie. Naprawdę warto!

DSC_9951 DSC_9956 DSC_9958 DSC_9963  DSC_9981 DSC_9990

Advertisements

One thought on “Skały Zakonnic i… via ferrata. Skalne miasto Jonsdorf

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s