Książkowa podróż w czasy rycerskie – i konkurs (WYNIKI)

Jeździ na krokodylu, włada mieczem, rozmawia z szablami i zwierzętami oraz marzy, by zostać giermkiem – Krzysia, bohaterka serii książek o Strażniczce Mieczy, to z pewnością nietuzinkowa dziewczynka. Jednak jej wyjątkowość przejawia się przede wszystkim w czym innym – jest pozbawiona egoizmu, otwarta na świat oraz łatwo się nie poddaje, nawet wtedy, gdy sytuacja wydaje się beznadziejna. Zdecydowanie – Krzysia umie podbić serce zarówno małego, jak i dużego czytelnika. I nie dajcie się zmylić, że skoro bohaterką jest dziewczynka – to jest to seria dla dziewczynek. Nic bardziej mylącego – Krzysia nie zna takich podziałów, a jej przygody wciągną każdego.

“Krzysia i turniejowe turbulencje” opowiada o przygotowaniach do turnieju, kiedy to Krzysia niespodziewanie musi zastąpić kontuzjowanego giermka i w ciągu kilku dni uporać się z zadaniem, pewną nieżyczliwą osobą w zamku oraz nieprzychylnie nastawionym koniem. “Krzysia i oblężenie zamku” stawia natomiast dziewczynkę przed poważniejszym zadaniem: obrony zamku przed rycerzami sir Malkolma Podłego; musi też zmierzyć się z własnymi lękami, pokonując tajemniczy tunel. Podpowiemy, że we wszystkich zadaniach pomoże jej pomysłowość, wytrwałość, dobre serce i przyjaźń, a po resztę szczegółów – sięgnijcie po książki…

Seria książeczek Frances Watts jest napisana żywym, barwnym językiem, dość bogatym w realia epoki, co sprawia, że bez problemu przenosimy się w czasie, prawie niezauważalnie. U nas było tym łatwiej, że książki o Krzysi trafiły do nas niedługo po wizycie pod Grunwaldem – dzięki temu zbiegowi okoliczności łatwo było nam wczuć się w klimat opowieści. Rycerze na koniach, damy wręczające wstążki swoim faworytom, barwne sztandary i bitewne starcia – przeszłość wcale nie musi nudna! Zwłaszcza jak towarzyszy jej zajmująca akcja.

Świat Krzysi to świat, w którym nie ma rzeczy niemożliwych. Nie dzięki siłom nadprzyrodzonym, a za sprawą uporu i determinacji, połączonym z konsekwencją i systematycznością, czyli wartościom niezwykle cennym w  dzisiejszym świecie, mającym skłonność do chodzenia na skróty i poddawania się przy pierwszej próbie. Wartościom, które warto przekazać dzieciom – im wcześniej, tym lepiej.

Krzysia jednocześnie nie jest superbohaterką: ma ambicje, lecz także- zdarzają jej się chwile zwątpienia, jest odważna – ale też nie raz dopadają ją lęki, jest przyjaźnie nastawiona do świata, lecz też potrafi kogoś na serio znielubić. Jest ludzka, przez co dzieciom łatwo się z nią utożsamić.

Seria o Krzysi dedykowana jest dzieciom wczesnoszkolnym (6-9 lat), jednak zainteresuje i starszego przedszkolaka. Książki mają duże litery, czytelną grafikę i dość krótkie rozdziały, co sprzyja pierwszym próbom samodzielnego czytania.

Uwaga! Konkurs!

Dzięki Wydawnictwu Literówka egzemplarz “Krzysi i turniejowych turbulencji” może być Wasz!

Zadanie konkursowe polega na odpowiedzi (w komentarzu pod tym wpisem) na pytanie:

“Do jakiego zamku znajdującego się na terytorium Polski zaprosiłbyś/zaprosiłabyś Krzysię i dlaczego?”

Zamek nie musi być obecnie w stanie kompletnym 🙂

Najciekawszą odpowiedź nagrodzimy egzemplarzem książki.

Na odpowiedzi czekamy do 29.10.

WYNIKI!

Turniejowe przygody Krzysi powędrują do mamyjanka – Krzysia lubi wyzwania i skusił ją zamek w Grudziądzu, który rzeczywiście potrzebuje młodzieńczego ducha.  Gratulujemy! 🙂

***

Krzysia i turniejowe turbulencje

Autor: Frances Watts

Ilustracje: Gregory Rogers

Wyd. Literówka, 2015

o_5 DSC_2073 DSC_2072

Krzysia i oblężenie zamku

Autor: Frances Watts

Ilustracje: Gregory Rogers

Wyd. Literówka, 2015

o_6 DSC_2075 DSC_2074

Advertisements

9 thoughts on “Książkowa podróż w czasy rycerskie – i konkurs (WYNIKI)

 1. Zaprosiłabym Krzysię na Zamek Chojnik,uwielbiam go,wędrówkę lasem,wspinaczki na wielkie kamienie. Okolica jest tak piękna, jestem przekonana,że Krzysia migłaby tam przeżyć niezwykłe przygody:)

 2. Krzysię, jako bohaterkę fantastyczną (ze “świata, w którym nie ma rzeczy niemożliwych”) zapraszam do Grudziądza, czyli pokrzyżackiego zamku, który… w rzeczywistości dawno nie istnieje! Jestem pewna, że dzięki swojej charyzmie i urokowi ożywiłaby dziedzińce i komnaty, które – przynajmniej według tej rekonstrukcji – wyglądają dosyć nieciekawie. Okolica dla młodych rycerzy (i rycerek) wymarzona, bo jak wiadomo co kilkanaście/kilkadzisiąt kilometrów (według zasady odległości o 1 dzień pieszej/konnej podróży) kolejny zamek – Kwidzyn, Malbork, Gniew, Golub-Dobrzyń, Chełmno, Toruń – na pewno byłoby z kim rywalizować w turniejach i/lub zawierać nowe przyjaźnie 🙂
  I na pewno spodobałby się jej widok z wieży Klimek!

 3. Zaprosilibyśmy do XV wiecznego Zamku rycerskiego w Dzięgielowie, ktory jest położony w urokliwej kotlinie górskiej, wśród zalesionych stoków i potoków. Do zamku przynależy 1,6 ha terenów zielonych ze starymi drzewami i bujną roślinnością. Zamek jest  miejscem wyjątkowym, tajemniczym i bogatym w historyczną przeszłość. Jest to doskonała baza wypadowa. Stąd wszędzie jest blisko, można odwiedzić Ustroń, Wisłę, Cieszyn oraz poznać Czechy. Mnogość szlaków górskich oraz tras rowerowych nie pozwiliłaby się naszej bohaterce nudzić, a po wszystkich wojażach mogłaby odpocząć w klimatycznym pokoju oraz zjeść pyszny posiłek w naszym zamku!

 4. Cześć Krzyśka!
  To my – Weronika i Lena. Piszemy do Ciebie w bardzo pilnej sprawie. Jest turniej do wygrania! Przybądź na rowerze, koniu, krokodylu bądź pieszo na piękną Jurę, gdzie w tajemniczym zamku Ogrodzieniec w Podzamczu będzie odbywał się wielki turniej mężnych giermków. Coś w sam raz dla Ciebie – po prostu musisz tam być! A do tego mostki, kamienne schody, tajemne przejścia, strzeliste wieże, skały kryjące niejedną tajemnicę na pewno przypadną Ci do gustu. A do tego malownicze widoki z zamkowej wieży. Zamków i grodów obronnych mają tu bez liku – Twój klimat 🙂 Spodoba Ci się. Aaa i nie ma spiny bo co zamek to turniej 😉
  Pozdrawiamy i do zobaczenia.
  Twoje wierne – W. i L.

 5. Pingback: O skutkach nierozważnych czarów, czyli podróż kota do lasu | W podróży przez życie

 6. Pingback: Krzysia – czyli opowieść o priorytetach | W podróży przez życie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s