Ruchome źródła – w rezerwacie “Źródła rzeki Łyny”

O ruchomych piaskach wie prawie każdy. Ale czy źródła mogą być ruchome? I owszem, gdy zachodzi zjawisko tzw. erozji wstecznej wód, a wymywany materiał skalny powoduje cofanie się źródeł. Jest tak w przypadku źródeł Łyny; chroniący je rezerwat, położony niedaleko wsi Łyna, kryje zatem nie lad atrakcję przyrodniczą.

Ale warto tam zajrzeć nie tylko ze względu na tę ciekawostkę – samo miejsce jest niezwykle pełne uroku, zwłaszcza jesienią, pośród złotych liści. Teren, gdzie Łyna bierze swój początek z małych strumyczków płynących ze źródeł wysiękowych, ma bardzo urozmaiconą rzeźbę, o sporych przewyższeniach – można tu poczuć się niemal jak w górach!

Według legendy, Łyna była córką króla jezior, która poślubiła drwala. Aby uratować męża, którego przygniotło drzewo – ukradła ojcu magiczny kwiat. Za karę została zamieniona w rzekę.

Królestwo jej źródeł jest dziś dość łatwo dostępne dla człowieka – niedaleko wsi Łyna znajdują się parkingi (jeden duży, jeden mały i jeden zarośnięty, który kiedyś działał w czasach, gdy miejsce to cieszyło się mniejszym powodzeniem wśród turystów), a licząca nieco ponad 3 km ścieżka dydaktyczna jest wyraźnie wytyczona. Znajdziemy na niej pomosty, tablice informacyjne (i to konkretne, związane z miejscem, a nie nieśmiertelny “Ptasi budzik”), a także – barierki zabezpieczające przed zsunięciem się ze stromego zbocza.

Nam podobało się tam bardzo.

DSC_1727

W pobliżu największego z parkingów

DSC_1748

W rezerwacie

DSC_1764

DSC_1767

W królestwie żółcieni i zieleni

DSC_1775

DSC_1781

DSC_1786

DSC_1793

Advertisements

2 thoughts on “Ruchome źródła – w rezerwacie “Źródła rzeki Łyny”

  1. Pingback: Z wizytą u nieobecnego żółwia – jezioro Orłowo Małe | W podróży przez życie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s