Po schodkach do królestwa skał… Tiské stěny

Na mapie miejsce to wyglądało niepozornie: niewielka kropka na uboczu, nieco z dala od znacznie większych rezerwatów, o wiele bardziej rozreklamowanych nazwach. Tymczasem ten niewielki teren wręcz “naszpikowany” jest atrakcjami.

Położone na obszarze chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce skalne miasto Tiské stěny to plątanina korytarzy, kanionów i jaskiń powstałych wskutek erozji w sięgającym ponad 600 m n.p.m. piaskowcowym masywie skalnym. Uroku dodaje fakt, że masyw ten jest jakby z jednej strony “odcięty” – opada prawie pionową ścianą ku południowi.

Tiské stěny to miejsce, w którym – choć jest niewielkie – nachodzić się trzeba (i dobrze!), i w poziomie (klucząc wśród skał), i w pionie (schodków do pokonania jest naprawdę wiele, za to można do woli nacieszyć serce urozmaiconymi widokami terenu, zarówno z góry, jak i z dołu).

Starsza M. odkryła tu największe królestwo skalnych ludków – chodziła po komnatach, uczestniczyła w balach, przyrządzała posiłki i niańczyła małe ludki. Reszta rodzinki rozkoszowała się względnym chłodem podczas strasznie upalnego dnia, a Młodsza M. śniła o niebieskich migdałach…

Opowiadając o regionie Czeskiej Szwajcarii, rzadko wspomina się o tych skałkach, tymczasem – jest to jedna z wizytówek okolicy…

DSC_9504

DSC_9543

DSC_9558

DSC_9565

DSC_9581

DSC_9583

DSC_9585

DSC_9615

DSC_9622

DSC_9634

DSC_9635

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s